nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 00:51

Czechy

Matko Boska Wacławowa ze Starej Boleslavi, módl się za mieszkańców Czech.

  Wiecie, czym się różni powstanie w Pradze od filmu o powstaniu w Pradze? – Film jest godzinę dłuższy. To taki dowcip, ale coś w nim jest, bo Czesi od jakichś 500 lat za dużo nie wojowali. Dzięki temu ich kraj ominęły zniszczenia, które dotknęły większość obszarów Europy. W związku z tym, w Czechach znajdziecie zachwycające swoim blaskiem zabytki.

Nikt ich nie odbudowywał, bo i po co, skoro nikt ich nie zniszczył. Czeska stolica, Praga, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Położona na wzgórzach, których zbocza schodzą malowniczo ku rzece Wełtawie, przyciąga miliony turystów. Ale nie tylko stolica ma się czym pochwalić. Niedaleko od Pragi, na wyniosłej skale, stoi gotycki zamek królewski Karlsztejn (na zdjęciu).

To tu przechowywano skarb Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. To tylko jeden z wielu zamków, którymi usiana jest czeska ziemia. Jeśli pojedziecie dalej na południe, w górę biegu Wełtawy, dotrzecie do Czeskiego Krumlowa.

To trzeba zobaczyć. Śliczne zabytkowe miasto w zakolu rzeki leży u stóp biegnącego grzbietem wzniesienia renesansowego zamku. Wspaniałe jest też miasteczko Telcz, położone nieco na wschód od Krumlowa.

Wszystkie te zabytki – i nie tylko one – zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ponieważ lepiej to widzieć, niż o tym czytać, zabierajcie się w drogę. A kiedy pojedziecie, uważajcie na inne „vozidla” (samochody), żebyście szczęśliwie dojechali do swojego „bydliska” (miejsca zamieszkania). Podobno Czechów nasz język też śmieszy.

« 1 2 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10