nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 00:51

Czechy

Matko Boska Wacławowa ze Starej Boleslavi, módl się za mieszkańców Czech.

Czechy   Wiecie, czym się różni powstanie w Pradze od filmu o powstaniu w Pradze? – Film jest godzinę dłuższy. To taki dowcip, ale coś w nim jest, bo Czesi od jakichś 500 lat za dużo nie wojowali. Dzięki temu ich kraj ominęły zniszczenia, które dotknęły większość obszarów Europy. W związku z tym, w Czechach znajdziecie zachwycające swoim blaskiem zabytki.

Nikt ich nie odbudowywał, bo i po co, skoro nikt ich nie zniszczył. Czeska stolica, Praga, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Położona na wzgórzach, których zbocza schodzą malowniczo ku rzece Wełtawie, przyciąga miliony turystów. Ale nie tylko stolica ma się czym pochwalić. Niedaleko od Pragi, na wyniosłej skale, stoi gotycki zamek królewski Karlsztejn (na zdjęciu).

To tu przechowywano skarb Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. To tylko jeden z wielu zamków, którymi usiana jest czeska ziemia. Jeśli pojedziecie dalej na południe, w górę biegu Wełtawy, dotrzecie do Czeskiego Krumlowa.

To trzeba zobaczyć. Śliczne zabytkowe miasto w zakolu rzeki leży u stóp biegnącego grzbietem wzniesienia renesansowego zamku. Wspaniałe jest też miasteczko Telcz, położone nieco na wschód od Krumlowa.

Wszystkie te zabytki – i nie tylko one – zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ponieważ lepiej to widzieć, niż o tym czytać, zabierajcie się w drogę. A kiedy pojedziecie, uważajcie na inne „vozidla” (samochody), żebyście szczęśliwie dojechali do swojego „bydliska” (miejsca zamieszkania). Podobno Czechów nasz język też śmieszy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..