nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 23:32

Holandia

Matko Boska, Gwiazdo Morza z Maastricht, módl się za mieszkańców Holandii.

Holandia   W drugą sobotę maja w Holandii obchodzi się „dzień wiatraka”. Na zwiedzanie najlepiej udać się na rowerze, bo ten pojazd pozwala dojechać do wielu wiatraków, rozrzuconych na polderach. Do dziś w Holandii zachowało się ich ponad 1000. Większość to zabytki. Wiatraki nie są wynalazkiem Holendrów, trafiły do Europy w czasach wypraw krzyżowych z Bliskiego Wschodu. Holendrzy tylko je udoskonalili.

Są ich chlubą. Utrzymywane są z datków sympatyków. Działa tu Stowarzyszenie Wiatraków, a każdym wiatrakiem opiekuje się fundacja. Podobnie jak każdy statek, tak i wiatraki mają swoje nazwy: „Nadzieja”, „Zając”, „Kot”, „Blada śmierć” czy „Bocian”. Mają też kolory – czerwony oznaczał, że wioska była katolicka, kolor żółty, że mieszkańcy byli protestantami, zielony świadczył o mieszanej populacji.

Holenderskie wiatraki są ruchome. Górna część, tak zwana głowa, jest obrotowa, można ją nastawiać na kierunek wiatru. To jest ich cecha charakterystyczna, bo wiatraki znane z Grecji czy Hiszpanii są stałe, nieobrotowe. Ustawienie skrzydeł (w pionie czy na ukos) służyło holenderskim młynarzom do wyrażania uczuć, takich na przykład jak radość czy żałoba.

Niektórzy do dziś w dni świąteczne rozwieszają na skrzydłach kolorowe chorągiewki . Wiatraki miały różne zastosowanie. Na polderach służyły do osuszania, w miastach jako tartaki lub do mielenia liści tytoniu i korzeni sprowadzanych z Azji. Pod Amsterdamem, w miejscowości Zaandam, powstał cały przemysł oparty na wykorzystaniu siły wiatru.

Około 800 wiatraków służyło do cięcia drewna, produkcji oleju, farb, papieru czy musztardy. Największą atrakcję dla turystów stanowi malownicza grupa wiatraków Kinderdijk, czyli „Tama dziecka”. Jest ich 19, stoją w szeregu nad kanałem. Pochodzą z końca XVIII wieku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione