nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 23:09

Irlandia

Matko Boska z Knock, módl się za mieszkańców Irlandii.

Irlandia   Czy ktoś słyszał o hurlingu? To narodowy sport Irlandczyków. Był znany już w VIII wieku. Jest to jedna z najszybszych i najbardziej kontaktowych gier boiskowych na świecie. Do gry używane są kije, nazywane „hurleys” i piłka podobna do tej, jakiej używa się w krykiecie – „sliotar”. Swoją drogą, ciekawe, kto wie, jak wygląda piłka do krykieta.

Drużyna hurlingowa składa się z piętnastu zawodników. W każdej drużynie występuje jeden bramkarz, sześciu obrońców, dwóch pomocników i sześciu napastników. Mecze ligowe trwają 60 minut, natomiast mistrzowskie 70. Piłka może być uderzana kijem z powietrza i ziemi, kopana lub uderzana otwartą dłonią.

Z ziemi może być podnoszona tylko za pomocą kija. Zawodnik może biec z piłką balansując nią albo podbijając końcówką kija. Gracz trzymając piłkę w ręku może zrobić maksymalnie cztery kroki. Piłka nie może być podawana ręką. Zawodnicy mogą złapać piłkę położyć ją na kiju i wziąć do ręki tylko raz. W grze istnieją dwa sposoby liczenia wyniku: przez punkty i gole.

Punkty można zdobyć, kiedy zawodnicy uderzą piłkę ponad poprzeczką i między słupkami bramki. Wygrywa drużyna, która na koniec meczu zgromadzi więcej punktów.

Wszystkie te zasady są dosyć dziwne i niezrozumiałe, ale w samej grze musi chyba być coś interesującego, skoro mieszkańcy Irlandii pasjonują się nią od ponad tysiąca lat. Oprócz sezonu ligowego rozgrywane są inne zmagania, najsłynniejsze z nich to All-Ireland Championship, trwający od maja do września.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione