nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 21:42

Portugalia

Matko Boska z Fatimy, módl się za mieszkańców Portugalii.

Portugalia   Portugalia porównywana jest do pieśni fado. Z pozoru smutna i nostalgiczna, ale przy bliższym poznaniu okazuje się żywiołowa. Portugalczycy w naturalny dla ludzi Południa sposób, posiedli umiejętność korzystania z przyjemności życia. Picie kawy jest w tym kraju rytuałem, do którego przywiązuje się szczególną wagę.

Bica lub galao (mocna kawa zmieszana z dużą ilością mleka) to lekarstwo na samotność. Nie można tu wypić kawy i nie zamienić kilku słów z sąsiadem. Nikt się nie spieszy. Portugalczycy znani są z tego, że kilka razy dziennie potrafią zatrzymać czas. Przeznaczają go wtedy na posiłek i wypicie kolejnej kawy. To bardzo gościnny i wylewny naród.

Gdy jesteśmy przedstawiani Portugalczykowi, musimy liczyć się z tym, że zostaniemy ucałowani w obydwa policzki. Zwyczaj całowania się na powitanie jest popularniejszy niż podawanie ręki. Gdy zapada noc, w Portugalii zaczyna królować muzyka. Fado jest wizytówką kraju. Słowo to oznacza los, przeznaczenie. Dla Portugalczyków fado to coś więcej niż muzyka, to prawdziwa świętość.

Podczas koncertów nikt nie rozmawia, słuchacze zachowują powagę. Teksty fado są bardzo poetyckie, a muzyka starannie skomponowana. Fado to pieśni tęsknoty, nazywane inaczej lizbońskim bluesem. Są wyrazem buntu przeciwko krzywdzie ludzi. Znanymi wykonawcami fado w Portugalii są przede wszystkim kobiety. Solistka występuje ubrana na czarno, okryta charakterystycznym szalem z frędzlami.

Akompaniuje jej dwóch gitarzystów. Jeden z nich gra na dwunastostrunowej gitarze z półkolistym pudłem rezonansowym. Rozbrzmiewa śpiew zawodzący, nostalgiczny, tęskny, przepojony smutkiem. Wibrujący do bólu głos śpiewaczki porusza nawet tych, którzy nie znają języka portugalskiego. A o czym śpiewa kobieta w czerni? O tęsknocie za krajem, za ukochanym, o przemijaniu, a przede wszystkim o miłości.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione