nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 21:19

Słowacja

Matko Boska Siedmiu Boleści z Szasztiny, módl się za mieszkańców Słowacji.

Słowacja   Matka Boża Siedmiu Boleści z Szasztiny k/ Bratysławy Słowacy wybrali Maryję na patronkę swego kraju. Jest Nią Matka Boża Siedmiu Boleści. Jej sanktuarium znajduje się w Szasztinie, koło Bratysławy.

Trudna historia narodu słowackiego sprawiła, że to miejsce jest bliskie każdemu Słowakowi.

Przychodzą tu z rodzinnymi i osobistymi troskami, radościami i sukcesami. Historia szasztyńskiego sanktuarium rozpoczęła się w 1564 roku.

W tym czasie przejeżdżał tamtędy węgierski szlachcic Imarich Czobor ze swoją żoną Angeliką.

Nie miała ona z nim łatwego życia. Szlachcic znęcał się często nad żoną. W czasie podróży wyrzucił Angelikę z wozu i zostawił samotną na pustkowiu. Kobieta zaczęła się modlić do Maryi.

Obiecała, że jeśli wyratuje ją z tej tragicznej sytuacji, wybuduje w tym miejscu kaplicę ku czci Jej Boleści. Po jakimś czasie mąż zawrócił i zabrał żonę.

Przeprosił za krzywdy i obiecał poprawę. Słowa dotrzymał, a Angelika ufundowała kaplicę z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej.

Ludzie zauważyli, że modlitwa w tym miejscu była skuteczna. Przynosiła pokój i przemieniała serca.

Słowacja   Papież Jan Paweł II nazwał to sanktuarium „macierzyńskim domem”, w którym wszyscy mieszkańcy Słowacji mogą czuć się u siebie.

Jana Burianova
konsul generalny Republiki Słowackiej w Polsce

Chyba łatwiej nam się lubić, a nawet przyjaźnić, bo Polakom i Słowakom jest blisko do siebie. Jesteśmy podobni nie tylko w obyczajach, języku i kulturze. Obydwa narody są religijne – wyznają wartości chrześcijańskie.

Młodzi ludzie w Polsce i na Słowacji słuchają tej samej muzyki, oglądają te same filmy i czytają taką samą literaturę światową. I Słowacy, i Polacy są bardzo ciekawi świata, lubią podróżować w nieznane jego zakątki. Tak jak Słowacy, Polacy też potrafią się śmiać z samych siebie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione