nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 18:19

Wielka Brytania

Matko Boska, Nasza Pani ze Świętego Domu w Walsingham, módl się za mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania   Niektórzy mówią, że w Europie są tylko dwa wielkie państwa: Wielka Brytania i Wielkie Księstwo Luksemburga. Tak naprawdę wielka jest tylko Brytania, choć i tak przez ostatnie sto lat wyraźnie się skurczyła. Prawdziwą była pod rządami królowej Wiktorii, która na brytyjskim tronie panowała przez – co niewiarygodne – 64 lata, od 1837 do 1901 roku.

Miała tak wielki wpływ na historię, że czas jej panowania nazwano wiktoriańskim. Dzisiaj z tej potęgi niewiele zostało. Wielką przeszłość widać za to na ulicach Londynu.

Mieszkają w nim ludzie chyba ze wszystkich zakątków świata: Czarni, Azjaci, Hindusi. Jedni ubrani po europejsku, inni w wysokich turbanach na głowach, muzułmańskie kobiety z zasłoniętymi twarzami, w długich aż do ziemi, czarnych sukniach. Jeżeli ktoś Wielką Brytanię nazwie słowem „Anglia”, zrobi poważny błąd. Anglia to tylko część Królestwa Brytyjskiego.

Jest jeszcze Walia, Szkocja, Irlandia – leżąca w północnej części wyspy Irlandia oraz Wyspy Normandzkie i wyspa Man. Zresztą dokładna nazwa państwa, którym się zajmujemy, brzmi: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

A pomylenie Szkota z Anglikiem czy Walijczykiem może być nieprzyjemne. To trochę tak, jakby nie widzieć różnicy między Polakiem a Czechem czy Słowakiem. Anglik, Szkot czy Walijczyk czuje się poddanym królowej brytyjskiej, ale nie zapomina o swoim angielskim, szkockim czy walijskim pochodzeniu.

Zresztą, gdzie tam Anglikowi do szkockiego sknerstwa, o którym krążą dowcipy. Na przykład taki: – Ile będzie kosztował przejazd pana samolocikiem do Edynburga? – pyta szkockie małżeństwo. – Mogę was przewieźć za darmo, jeśli podczas lotu nie powiecie ani słowa!

Po wylądowaniu pilot, który wykonywał różne karkołomne akrobacje gratuluje Szkotowi: – No, muszę przyznać, że jeszcze żadnemu z moich pasażerów nie udało się zachować milczenia w czasie lotu! – A wie pan – przyznaje Szkot – że w pewnym momencie chciałem krzyknąć! – W jakim? – Kiedy moja żona wypadła z samolotu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione