nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 17:09

Austria

Matko Boska z Mariazell, módl się za mieszkańców Austrii.

Austria   Wystarczy spojrzeć na mapę, żeby stwierdzić, że Austriacy więcej się nachodzą w pionie niż w poziomie. Większą część tego kraju zajmują bowiem góry Alpy. Można powiedzieć, że Austria jest mistrzem świata w turystyce, bo zadbała o to, by stworzyć raj dla narciarzy i wszystkich, którzy chcą odpocząć. Są tam całoroczne tereny narciarskie na lodowcach, gdzie latem można poopalać się na nartach. Kto lubi chodzić pieszo, ma do dyspozycji szlaki górskie. Kto chce się wykąpać, może skorzystać z krystalicznie czystych jezior. W Austrii pełno uzdrowisk, term, hoteli, schronisk.

Z górskich zboczy możesz zejść w rozległe niziny, które można znaleźć, na przykład w okolicy Wiednia. W austriackiej stolicy, po zwiedzeniu licznych zabytków, warto złożyć swe znużone ciało na krześle w kawiarni. Wiedeń jest matką (a może ojcem? ) wszystkich kawiarni na świecie. Mówi się, że powstały one po klęsce Turków, którzy zwiali spod Wiednia w takim tempie, że nie zdążyli pozbierać nawet osobistych rzeczy. Co dopiero mówić o rzeczach mniej osobistych, do których należała kawa.

Zostały potężne wory kawy, którą raczył się wielki wezyr, a potem wiedeńczycy, uwolnieni przez polską odsiecz. Niektórzy mówią, że kawiarnie były już wcześniej, ale co tam. W każdym razie od tamtego czasu w Wiedniu powstały liczne kawiarnie z uprzejmą obsługą w smokingach. Kawy nie zamawia się tam tak po prostu, tylko korzysta się ze specjalnego słownictwa. Mówi się na przykład: „brauner”, „melange”, „konsul”, „turkischer” i tak dalej.

Potem można siedzieć do woli i na przykład czytać gazety, które są w każdym lokalu. Jest taki stary wiedeński zwyczaj, że jeśli kelner nie podejdzie z rachunkiem, mimo trzykrotnie wyrażonej prośby, można wstać i wyjść bez płacenia. Oczywiście nie chodzi o wezwanie wypowiadane w sekundowych odstępach czasu. No to miłego (i smacznego) pobytu w Austrii.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione