nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 28.03.2012 08:40

"Dbaj o fejs!"

Fejsmen uczy bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych.

Fejsmen to bohater kampanii społecznej prowadzonej pod hasłem „Dbaj o fejs”, kierowanej do młodych użytkowników serwisów społecznościowych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem prywatności w sieci. Stylizowany na superbohatera Fejsmen dysponuje nadnaturalnymi umiejętnościami - jest w stanie przewidzieć konsekwencje nieostrożnych zachowań młodych internautów. Pomimo tego, przy każdej próbie pomocy w zabawny sposób ponosi widowiskową klęskę. Zawsze jednak radzi – Dbaj o fejs: kiedy publikujesz, kiedy komentujesz, kiedy wrzucasz zdjęcia…

Akcję „Dbaj o Fejs” realizują Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet. Kampania została przygotowana przez agencję reklamową VA Very Advertising, a jej głównym partnerem jest Fundacja Orange.

Fejsmen – przerysowany superbohater, ma zwrócić uwagę młodych ludzi na to, jak trudno jest uniknąć konsekwencji nierozważnych działań w sieci oraz jak ważna jest znajomość zagrożeń i odpowiedzialne korzystanie z serwisów społecznościowych. Główną częścią akcji jest profil Fejsmena w serwisie Facebook (www.facebook.com/fejsmen), na którym organizowane są konkursy, udostępniane aplikacje i wpisy poświęcone bezpieczeństwu online. Na facebookowym profilu pojawia się także 5 animowanych filmów, publikowanych sukcesywnie w serwisie YouTube (www.youtube.com/fejsmen). Każdy z nich dotyczy innego zagadnienia bezpieczeństwa w sieci: nierozważnego przesyłania zdjęć o charakterze seksualnym (sexting), cyberprzemocy, komentowania i publikowania ryzykownych informacji oraz ochrona dostępu do kont i profili.

Inspiracją do stworzenia kampanii „Dbaj o Fejs” była rosnąca liczba zgłoszeń trafiających do Helpline.org.pl – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży świadczącego pomoc w sytuacjach zagrożenia podczas korzystania z Internetu – dotyczących nierozważnego publikowania informacji oraz zdjęć na portalach społęcznosciowych. Tym bardziej, że jak wynika z badań, dynamicznie rośnie popularność tych serwisów. W Polsce korzysta z nich już prawie 70 proc. dzieci i młodzieży, a w grupie wiekowej 15-16 lat odsetek ten jest jeszcze wyższy (EU Kids online 2010). Co więcej, z serwisu Facebook korzysta ponad połowa dzieci w wieku 9-12 lat (Megapanel PBI/Gemius, 2010 r.) mimo, iż jego regulamin zezwala na założenie konta dopiero po ukończeniu 13 roku życia.

Kampania kontynuowana będzie do końca 2012 roku. Organizatorzy planują jeszcze m.in. opracowanie kursów e-learning dla uczniów szkół gimnazjalnych, kampanię z udziałem Fejsmena w pismach młodzieżowych oraz konkurs na scenariusz kolejnych przygód superbohatera.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione