nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Franciszek Kucharczak

|

MGN 02/2004

dodane 27.03.2012 01:01

Potrzebny szew

Przez pierwszych trzysta lat istnienia Kościoła wyznawcy Jezusa znosili prześladowania, ginęli w męczarniach albo ukrywali się całymi latami.

Paryż, jesień 1533 roku
Szczupły, czarnowłosy mężczyzna z krótko przystrzyżoną brodą pochylał się nad książką. – Ależ tak! To właśnie tak! – wyrzykiwał co chwila, nie podnosząc głowy. To Jan Kalwin, Francuz, czytał otrzymane właśnie pisma Marcina Lutra. Po latach powie że w tym momencie nastąpiło jego „natychmiastowe nawrócenie z papieskich ciemności”. – Bóg sam włożył wtedy ręce na moją głowę i powołał na służbę Kościoła! – opowiadał z emocją. Nie był to jednak Kościół katolicki, tylko taki, który on sam założył.

Potrzebny szew   Król Henryk VIII (1491-1547) oderwał Anglię od Kościoła katolickiego, tworząc Kościół anglikański. W jego tworzeniu skorzystał z nauk Lutra, ale częśç z nich zmienił i dołożył swoje. Wygnany z Francji, osiedlił się w Genewie, w której zaprowadził twarde rządy swojego wyznania. Genewczycy musieli pod przysięgą zobowiązaç się do przestrzegania ustalonych przez Kalwina praw i surowej dyscypliny.

Za niektóre grzechy rada miejska więziła sprawców, a niektórych skazywała nawet na śmierç. Surowe kary groziły też tym, którzy ośmieliliby się zachowywaç jakiekolwiek katolickie zwyczaje. Kalwin zniósł wszystkie obrzędy liturgiczne, zachował tylko kazania, modlitwę i śpiew psalmów, a ponadto komunię w każdą niedzielę. Kościół założony przez Jana Kalwina szybko się rozprze-strzenił we Francji, Anglii, Szkocji, Pol-sce, na Węgrzech, w Niderlandachto istnieje do dzisiaj jako Kościół sce, na Węgrzech, w Niderlandachto istnieje do dzisiaj jako Kościół

Londyn, 23 maja 1534 roku

„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” – błogosławił młodą parę prymas Anglii, Tomasz Cranmer. Błogosławieństwo jednak było dosyć wątpliwe, bo „pan młody”, król Henryk VIII, zawierał małżeństwo z damą dworu, Anną Boleyn, wbrew zakazowi papieskiemu. Rzym nie zgodził się na unieważnienie pierwszego małżeństwa, o co zabiegał Henryk.

Król nakazał więc unieważnić ten związek prymasowi, co ten usłużnie, ale bezprawnie, zrobił. Papież w odpowiedzi ekskomunikował angielskiego monarchę. Król ogłosił więc zerwanie z Rzymem, a samego siebie uznał za głowę Kościoła. Katolicka Anglia z dnia na dzień stała się krajem protestanckim. Niewielu się sprzeciwiło, bo karą za to była śmierć poprzedzona torturami. Z początku Kościół angielski zachowywał zwyczaje katolickie, stopniowo jednak przejmował coraz więcej zasad protestanckich. Ostatecznie, po wielu burzliwych zmianach, ukształtował się Kościół, zwany dziś anglikańskim.

Wyznanie protestanckie dzieliło się na kolejne odłamy, aż ich liczba doszła do kilkuset. Dopiero sto lat temu chrześcijanie z Kościołów ewangelickich postanowili zahamować ten rozpad. Widzieli, jak gorszące są podziały zwłaszcza na misjach. – A dlaczego poprzedni misjonarz mówił co innego, a ty mówisz co innego? – słyszeli nie-raz od ludzi, którym opowiadali o Jezusie.

Powstała więc Światowa Rada Kościołów, do której dziś należy ponad 340 Kościołów. Do ruchu jednoczenia chrześcijan, zwanego ekumenizmem, przyłączył się też Kościół katolicki. Od tego czasu katolicy i chrześcijanie innych wyznań zaczęli się spotykać i razem się modlić. Zaczęli widzieć, że mimo podziałów łączy nas wspólny chrzest i wspólna wiara w Jezusa Chrystusa.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione