nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Franciszek Kucharczak

|

MGN 02/2004

dodane 27.03.2012 01:01

Potrzebny szew

Przez pierwszych trzysta lat istnienia Kościoła wyznawcy Jezusa znosili prześladowania, ginęli w męczarniach albo ukrywali się całymi latami.

Jerzy Buzek   Jerzy Buzek
premier RP w latach 1997 – 2001, członek Kościoła ewangelickiego
fot. WOJCIECH OLKUŚNIK / AGENCJA GAZETATo,
Jerzy Buzek

premier RP w latach 1997 – 2001
członek Kościoła ewangelickiego

To, że nie jestem katolikiem, dzisiaj na pewno nie utrudnia mi życia. Nawet przeciwnie. Często, gdy jestem w jakimś towarzystwie, a niemal zawsze jestem sam wśród katolików, spotykam się z sympatią i życzliwym zainteresowaniem.

Gdy ludzie pytają: „A jaka to różnica, ewangelik czy katolik?” odpowiadam, że jeżeli chodzi o żarliwość w wyznawaniu wiary, to nie ma żadnej różnicy.

Przyjmują to z ulgą i zadowoleniem. Pamiętam, kiedyś nie było tak dobrze. Sobór Watykański II zmienił tu bardzo wiele.

Czterdzieści lat temu, jeszcze przed soborem, pojawiały się pytania zupełnie inne: „Czy ewangelicy w ogóle wierzą w Boga?”, „Czy mają też jakąś Biblię?”. Dzisiaj jest inaczej. Wiele dobrego dla jedności chrześcijan zrobił papież Jan Paweł II.

 

Wittenberga, 31 października 1517 roku

Wittenberga, 31 października 1517 ro

Stuk, stuk, stuk! Uderzenia młotka, który trzymał zakonnik ubrany w czarny habit, nie były głośne, a jednak ich echo miało wkrótce wstrząsnąć całym kontynentem. To augustiański mnich Marcin Luter, doktor teologii, przybijał do drzwi katedry w Wittenberdze swoje 95 tez. Coraz gorzej działo się w Kościele. Biskupi byli wielkimi panami i rzadko zajmowali się tym, co do nich należało. Kolejnych papieży łatwiej było zastać na polowaniach niż w kościele. Jeśli jednak byli w kościele, to raczej po to, żeby doglądnąć pracujących tam artystów, niż żeby się pomodlić. Wznoszenie budowli i utrzymywanie dworów kosztowało, więc w teren ruszyli kaznodzieje, żeby zachęcać ludzi do kupowania odpustów.

Potrzebny szew   Marcin Luter (1483-1546) jest uważany za ojca reformacji, wskutek której od Kościoła katolickiego odłączyły się Kościoły protestanckie. Mówili, że darowanie kar za grzechy można nabyć za pieniądze. Kiedy dowiedział się o tym Marcin Luter, wpadł w gniew i napisał słynne tezy przeciw nadużywaniu odpustów. Miał rację, ale odrzucił tam też odpusty w ogóle, a to już było niezgodne z nauką Kościoła. Tezy rozeszły się po Niemczech błyskawicznie. Wiadomość o tym dotarła do Watykanu. Luter dostał wezwanie do stawienia się w Rzymie. Nie zrobił tego, a w zamian wysłał odpowiedź, w której widać już było, że nie uznaje władzy papieża. Potem ogłosił, że Pismo święte i sakramenty należy rozumieć inaczej niż głosi Kościół. Wielu ludzi, zwłaszcza w Niemczech, poparło te poglądy.

Lawina wydarzeń ruszyła. Papież Leon X w specjalnym dokumencie, zwanym bullą, wezwał Lutra do odwołania jego nauk. Ten jednak ogłosił papieża antychrystem i publicznie spalił bullę. – Ponieważ sprawiłaś zamieszanie prawdy Bożej, niechaj cię pochłonie dzisiaj Pan przez ten ogień! – wołał, rzucając dokument w płomienie. Papież w odpowiedzi wyłączył Lutra z Kościoła. On z kolei zaczął publikować pisma, w których odrzucił większość sakramentów i uznał tylko chrzest, pokutę i Eucharystię. W tym czasie nowym papieżem został Hadrian VI, człowiek pobożny i surowy w obyczajach.

Swojemu wysłannikowi na sejm do Niemiec dał takie wskazówki: „Powiesz im, że Bóg ciężkie czasy dopuścił z powodu grzechów ludzkich, a przede wszystkim kapłanów i przełożonych Kościoła. Wiemy dobrze, że na tej świętej stolicy już od kilkunastu lat miały miejsce liczne sprawy godne potępienia, nadużycie władzy i spraw duchowych. Poręczysz w naszym imieniu, że dołożymy wszelkich starań, aby zreformować przede wszystkim tę kurię papieską, z której prawdopodobnie wszystko zło wzięło początek”. Hadrian VI jednak zmarł rok po wyborze na Stolicę Piotrową. Nic już nie mogło powstrzymać rozłamu. Na zachodzie Europy opustoszały klasztory, z kościołów zniknęły obrazy i figury świętych, duchowni zaczęli się żenić. Zaczynało powstawać nowe wyznanie chrześcijańskie – protestantyzm. Zwolennicy Lutra utworzyli Kościół, zwany dzisiaj ewangelicko-augsburskim.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione