nasze media MGN 12/2020

Kamil Szczurski

|

MGN 05/2006

dodane 17.03.2012 07:12

Ptasie móżdżki

Każdy szanujący się korsarz ma swoją papugę, która wspomaga go w przeklinaniu: „Do stu funtów zgniłego sztokfisza!”. Na szczęście nie wie, co mówi.

Alex   Alex
fot. BE&W/JUNIOR
Alex

Co to jest? – Zielony klucz! Rzeczywiście, przed oczami wisi zielony klucz. – A na czym wisi? – Łańcuch, łańcuch! Alex rozróżnia 7 kolorów, rozumie, co to znaczy większe i mniejsze, potrafi powiedzieć, że coś jest pod albo nad. Każdy to umie. Każdy człowiek. Sęk w tym, że Alex jest papugą. Dorodną szarą papugą afrykańską, w średnim wieku. Od 1977 roku dr Irena Pepperberg ze Stanów Zjednoczonych prowadzi z nią długie rozmowy. Ze zrozumieniem. Powszechna jest opinia, że papugi powtarzają tylko dźwięki, nie wiedząc, co one znaczą.

Okazuje się jednak, że to nieprawda. Alex nie tylko rozpoznaje kolory i położenie przedmiotów. Umie je także policzyć, co prawda tylko do sześciu. Potrafi powiedzieć, czego chce, a kiedy ma już dość rozmowy, zaczyna być złośliwy. Podobno jako jedyny wśród zwierząt rozumie, co to znaczy zero. Nawet inteligentne szympansy tego nie wiedzą. Żako, bo tak nazywana jest szara papuga afrykańska, to spory ptak. Jej ciało może mieć prawie 40 cm długości. Jak widać na zdjęciu obok, rzeczywiście jest szara. W naturze żyje w stadach, w niewoli najczęściej hodowana jest samotnie. Łatwo uczy się mówić i szybko zostaje prawdziwym przyjacielem swojego właściciela. Może żyć nawet 70 lat. Jest roślinożerna – w swoim normalnym środowisku zjada owoce palmy olejowej i iglastej. W niewoli uwielbia kukurydzę i orzeszki arachidowe. Dr Pepperberg pracuje teraz z jeszcze dwoma nowymi ptakami. To Griffin i Artur – również żako. Chce opracować taki sposób uczenia papug, by mogły potem porozumiewać się ze swoimi opiekunami w sposób, jaki nigdy nie będzie dostępny dla psów. Chodzi o to, żeby ludzie z papugami mogli się dogadać.

Charlie   Charlie
fot. BE&W/JOHN PONTIER
Charlie

Naziści do domu! – słychać z klatki. Wielka ara żółtobrzucha miała zwyczaj w ten sposób mieszać się w politykę międzynarodową. Dziś, w wieku ponad 100 lat, dalej źle życzy (w sposób bardzo niecenzuralny) Hitlerowi.

Charlie podobno należał do Winstona Churchilla, brytyjskiego premiera z czasów II wojny światowej. Papuga była świadkiem wielu narad wojennych, w których podobno brała czynny udział, powodując niemałe zamieszanie. Wykrzykiwała do zgromadzonych niewybredne komentarze pod adresem Hitlera i innych nazistów.

Churchill kupił papugę w 1937 roku w sklepie zoologicznym. Do tego samego sklepu wróciła po śmierci sir Winstona w 1965 roku. I mieszka tam do dzisiaj, jako najstarsza papuga na świecie. Ary to cała rodzina papug. Duże, prawie metrowej długości (z ogonem) ptaszyska słyną z niewyparzonego języka i niewyczerpanej energii. Słychać je prawie tak dobrze jak widać. Ich bardzo silny dziób jest w stanie poradzić sobie nawet z metalową siatką.

Dlatego trzeba je trzymać w solidnych klatkach. Łatwo się oswajają i bardzo przywiązują do właściciela. Żyją długo, kilkadziesiąt lat. A czasami nawet ponad sto. Z tą długowiecznością to jednak nie do końca pewna sprawa. Wiadomo o Churchillu, że lubił zwierzęta, miał psy, koty, nawet świnie, ale nigdzie nie ma słowa o papudze. Poza jej własnymi, kiedy powtarza za Winstonem Nazi…

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione