nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Gabriela Szulik

|

MGN 03/2006

dodane 15.03.2012 14:59

Nadzieja dla spóźnionych

Rozmowa z ojcem Leonem Knabitem

Czy to sprawiedliwe, że ktoś przez całe życie grzeszy, a w ostatniej chwili żałuje i Pan Bóg obiecuje mu niebo?
– Nie wiadomo, czy grzeszył całe życie. To nie jest pewne. Może wpadł w złe towarzystwo? A może nabrał złych nawyków dopiero po pewnym czasie? A może przedtem żył całkiem uczciwie? Odpowiem pytaniem na pytanie. Co Pan Jezus miał powiedzieć człowiekowi, który był bliski śmierci, przyznał, że dostał słuszną karę, bo źle czynił; który widział, że Jezus cierpi niewinnie i zwrócił uwagę drugiemu łotrowi, dlaczego bluźni? Co Jezus miał powiedzieć? Nic mnie to nie obchodzi, byłeś łotrem, Ja za ciebie umieram, a tyś jeszcze przyczynił się do mojej śmierci? Czy to pasowałoby?

Do Pana Jezusa nie.
– Skoro czujemy, że Pan Jezus tak nie mógł odpowiedzieć, to chyba dobrze powiedział. Podobne pytanie postawił ojcu brat syna marnotrawnego: To ten całe życie się łajdaczył za pieniądze, któreś ty mu, tato, dał, a teraz, gdy wrócił z niczym, ty jeszcze urządzasz mu ucztę? Ja tu siedzę przy tobie, pracuję jak się należy i nawet koźlęcia mi nie dałeś, żebym mógł sobie kolegów zaprosić i jakąś imprezę zrobić. Wtedy dobry ojciec powiedział: Synu, trzeba się cieszyć, że twój brat umarł, a teraz ożył.  Może jednak nie trzeba się starać cały czas?

Może wystarczy żałować pod koniec życia, bo Pan Jezus mi przebaczy?
– Przecież nie wiem, kiedy będzie ten koniec. A jak mi się dach na głowę zawali? To jest bardzo ryzykowne. Grzeszyć specjalnie, bo Pan Jezus i tak przebaczy, to się nazywa grzech przeciwko Duchowi Świętemu. To tak, jakbyś napluł komuś w twarz, bo wiesz, że on i tak jest dobry. Jeśli kocham, to nic specjalnie na złość Jezusowi nie zrobię. Mogę zapomnieć o Nim, mogę być słaby, może mnie coś opętać, bo – tak jak św. Paweł mówi – często robię nie to, co chcę. Obietnica Pana Jezusa odnosi się do tego, kto szczerze przeprasza. Rozmawiała Gabriela Szulik * Ojciec Leon Knabit jest benedyktynem. Mieszka w Tyńcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione