nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP

dodane 13.03.2012 09:09

Goal-line w Premier League?

Systemy Hawk-Eye (sokole oko) lub GoalRef, które mają pomóc sędziom w ocenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową, już od sierpnia tego roku mogą być używane w angielskiej Premier League. Potrzebna jest aprobata Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB).

Elektroniczny system Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje on komputerową powtórkę obrazu. Używany jest w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, krykiet, snooker, siatkówka. GoalRef z kolei wykorzystuje pole magnetyczne. W przypadku gdy piłka ze specjalnie zainstalowanymi w niej czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzymuje elektroniczny sygnał.

Oba systemy okazały się najlepsze spośród ośmiu testowanych od listopada do grudnia 2011 roku. Tym samym zostały zakwalifikowane do dalszej fazy eksperymentów przez zajmującą się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry IFAB. W jej skład wchodzi czterech członków FIFA oraz po jednym angielskiej, walijskiej, szkockiej i irlandzkiej federacji.

Kolejne testy mają odbywać się od marca do czerwca bieżącego roku. Jeśli wypadną pomyślnie i systemy sprostają wymaganiom nałożonym przez IFAB, mają być wprowadzone do użytku. Ostateczna decyzja o ich przyszłości zapadnie 2 lipca (dzień po meczu finałowym Euro 2012) w Kijowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione