nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Adś

dodane 09.03.2012 12:01

Termy znów otwarte

Z okazji dnia kobiet w Pompejach otwarto termy Stabiańskie. Po raz pierwszy również z częścią dla kobiet. Dla pań wstęp oczywiście był bezpłatny.

Termy były jednymi z najbardziej charakterystycznych budynków rzymskich miast. Świadczyły o wysokim poziomie cywilizacyjnym i pomagały utrzymać higienę w mieście. Termy składały się z dwóch osobnych części, z których jedna przeznaczona była dla kobiet, a druga dla mężczyzn. W skład kompleksów wchodziły szatnie, pomieszczenia na kąpiel zimną czyli frigidaria, ciepłą - tepidaria i gorącą - caldaria. Sale ogrzewane były gorącym powietrzem krążącym pod posadzką i pomiędzy ścianami. Pomieszczenia ozdobione były mozaikami i rzeźbami. W Pompejach funkcjonowały 3 budynki term. Wewnątrz przysypanych popiołem Wezuwiusza budowlach zachowały się rzeźby, przedmioty codziennego użytku, zdobione posadzki oraz słynny rzymski tynk wodoodporny stosowany także w akweduktach. Największymi termami w Imperium Rzymskim były termy Karakali w Rzymie zajmujące powierzchnie 11 ha. 

Pompeje, niedaleko Neapolu, zostały w 79 r n.e. zniszczone przez wybuchający wulkan Wezuwiusz. Miasto zostało przysypane popiołem dzięki czemu zachowało się do naszych czasów we wspaniałym stanie, oczywiście jak na niezamieszkałe miasto sprzed prawie 2000 lat. 

« 1 »

TAGI: POMPEJE, TERMY

oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione