nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

PAP

dodane 24.02.2012 06:45

Odnaleziono część kolekcji Hitlera

Część kolekcji obrazów należących do przywódcy nazistowskich Niemiec Adolfa Hitlera odnaleziono w klasztorze w Doksanach, w północnych Czechach - poinformowała w czwartek wieczorem czeska telewizja Nova.

Szacowana wartość dzieł sztuki to około 50 mln koron (8,3 mln złotych). Siedem płócien uważanych za bezpowrotnie stracone, znajdowało się w niedostępnym dla zwiedzających magazynie. Odkrył je pracujący w kompleksie historyk.

Jak podaje Nova, wśród znalezionych dzieł jest "Wspomnienie Stalingradu", jeden z ulubionych obrazów Hitlera, przedstawiający rannych żołnierzy ukrytych w okopach frontu wschodniego.

Hitler zakupione lub zdobyte dzieła sztuki z początku ukrywał w klasztorze w Wyższym Brodzie (w południowych Czechach, w pobliżu współczesnej granicy z Austrią). Po kapitulacji hitlerowskich Niemiec w 1945 roku do tzw. magazynu centralnego zabrali je stamtąd Amerykanie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób siedem pochodzących z tej kolekcji, a odkrytych w Doksanach obrazów trafiło na północ.

Na rewersie znalezionych w Doksanach obrazów znajduje się napis "nach Hohenfurth", co potwierdzałoby tezę o ich pochodzeniu z południowoczeskiego Wyższego Brodu.

Trzy lata temu w ogrodach zamku w Hlubokiej nad Wełtawą (w województwie południowoczeskim) odkryto trzy pochodzące z kolekcji Hitlera rzeźby, kupione przez niego na wystawie w Monachium w 1940 roku. Administracja zamku usunęła je ze swego terenu z obawy przed "nazistowską turystyką".

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione