nasze media Mały Gość 06/2024

Adam Śliwa

dodane 18.02.2012 08:15

Ale gad

Żyje na drzewie, zmienia kolory i ma śmieszne oczy - tak to kameleon

Kameleony są rodzajem jaszczurek. Ich nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza "lew na ziemi". Stwierdzenie "na ziemi" za bardzo nie pasuje ponieważ zwierzęta te w większości żyją na drzewach. Świetnie ułatwia im to chwytny ogon i charakterystyczne nogi przypominające szczypce. 

Kameleony słyną z umiejętności zmiany barw. Nie jest jednak prawdą że robią to aby ukryć się w otoczeniu. Oczywiście ich barwa często przypomina tło w jakim żyją, ale kolor zmieniają zależnie od nastroju lub na przykład temperatury otoczenia. Oczy kameleona poruszają się niezależnie od siebie, dzięki czemu zwierzę może obserwować jednocześnie co dzieje się przed nim i za nim. Do polowań na owady i pająki służy długi lepki język, który kameleon może wystrzelić nawet na kilkanaście centymetrów łapiąc w locie nieświadomą niczego ofiarę. 

Kameleony występują od miniaturowych liczący zaledwie 16 milimetrów do kolosów wielkości 36 cm. Większość gatunków tego sympatycznego gada objęta jest ochroną. Stwory żyją głównie w Afryce i na Madagaskarze. Najbliżej nas mieszka kameleon pospolity w południowej Hiszpanii i na Krecie.

« 1 »

TAGI: ZWIERZĘTA

oceń artykuł Pobieranie..