nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Gabriela Szulik

dodane 17.02.2012 09:13

Rap o zamordowanym księdzu Marku

Rok temu, 18 lutego 2011 roku w Tunezji zamordowano polskiego misjonarza, księdza Marka Rybińskiego, salezjanina. W pierwszą rocznicę jego śmierci rockowy zespół „Porozumienie” i hiphopowy Full Power Spirit nagrali utwór pt. „Ryba – My tacy nie jesteśmy!”

Słowa piosenki pochodzą z transparentów i okrzyków Tunezyjczyków, którzy po śmierci ks. Marka wyszli na ulice. 18 tysięcy muzułmanów skandowało: „My tacy nie jesteśmy!”.
Ks. Marka zamordowano 18 lutego 2011. Misjonarz miał 33 lata. Ciało zakonnika z poderżniętym gardłem znaleziono na terenie szkoły prowadzonej przez salezjanów w Manoubie koło Tunisu.

Piosenkę „Ryba – My tacy nie jesteśmy!” skomponował rockowy zespół „Porozumienie”. Do współpracy zaprosili raperów z Full Power Spirit. – Ksiądz Marek pracował wśród muzułmanów – mówią salezjanie. – A islam u wielu Europejczyków wywołuje lęk i skojarzenia z terrorystycznymi zamachami islamskich fundamentalistów. W rocznicę śmierci ks. „Ryby”, chcemy poznawać religię i kulturę ludzi, którym poświęcił swoje życie. Dlatego powstała ta piosenka. A w Czerwińsku nad Wisłą organizowane jest spotkanie ProVocatio poświęcone islamowi.

Ksiądz Marek Rybiński nieraz dziękował Bogu, że właśnie w Tunezji mógł służyć jako misjonarz. Okazywał Tamtym ludziom szczerą miłość. A oni zakonnika o tak otwartym sercu darzyli ogromnym szacunkiem. Toteż przerażająca śmierć młodego katolickiego księdza wywołała protesty Tunezyjczyków.

Do zebranych pod ambasadą Tunezji w Warszawie, wyszedł ambasador i w imieniu swego narodu złożył Polakom kondolencje z powodu śmierci zakonnika. - Jesteśmy naprawdę zasmuceni tym strasznym wydarzeniem – powiedział Ali Aidoudi. – Ten ksiądz był bardzo lubiany i szanowany w Tunezji, zasłużył się zwłaszcza dla młodych Tunezyjczyków i był przez nich kochany.

POROZUMIENIE + FULL POWER SPIRIT - "RYBA"
stopthepop

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione