nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Ks. Przemysław Śliwiński

|

MGN 01/2009

dodane 15.02.2012 16:11

Listy do Dzieciątka

Rzymski listonosz codziennie przynosi listy do Dzieciątka Jezus

W kościele Santa Maria di Aracoeli w Rzymie szczególnie czuje się święta Bożego Narodzenia. Na początku Pasterki, gdy ludzie śpiewają „Chwała na wysokości Bogu...” uroczyście odsłania się, ukochaną przez mieszkańców Rzymu, figurkę Dzieciątka Jezus. Po Pasterce figurka jest przenoszona do stajenki. Tam zostaje do święta Trzech Króli. Rzymskie dzieci – jak każe stara tradycja – grają, śpiewają i recytują wiersze Dzieciątku. Figurkę Santa Bambino – jak ją nazywają – znają wszyscy Rzymianie.

W Wiecznym Mieście jest tak czczona, jak w Polsce wizerunki Matki Bożej. Historia mówi o uzdrowieniach, a nawet o wskrzeszeniach za wstawiennictwem Santa Bambino. Bazylika z figurką Świętego Dzieciątka znajduje się w sercu miasta, między monumentem Vittorio Emmanuele (zwanym czasem maszyną do pisania) a Kapitolem. Do bazyliki prowadzą strome schody liczące 124 stopnie. Listonosz codziennie przynosi tu listy. Piszą je ludzie z odległych zakątków świata.

Proszą Dzieciątko o zdrowie albo o szczególną łaskę. Mamy modlą się za swoje dzieci, a te, które oczekują potomstwa – o szczęśliwe narodzenie. Koszyk z listami stoi zawsze w małej kaplicy, gdzie w ciągu roku przebywa figurka – kopia Santo Bambino pochodzącej z XV wieku i koronowanej przez Leona XIII. Oryginalna została piętnaście lat temu skradziona i do dziś jej nie odnaleziono. Mimo to wciąż tak samo przychodzą listy do Santa Bambino. Ludzie wierzą, że to nie rzeźba uzdrawia.

Krótka historia figurki Dzieciątka Jezus
Pierwotna figurka Dzieciątka Jezus została wyrzeźbiona w XV wieku w Jerozolimie. Tradycja głosi, że drzewo oliwne, z którego wyrzeźbił ją franciszkanin, pochodzi z Ogrodu Oliwnego w pobliżu Jerozolimy, gdzie modlił się Jezus przed swoją męką. Podobno rzeźbiarzowi zabrakło farby i zostawił dzieło niedokończone. Nazajutrz zobaczył, że figurka jest pomalowana. Był przekonany, że pomogli mu sami aniołowie.


Możesz napisać do Dzieciątka Jezus:
Santa Bambino
Basilica di Santa Maria
in Ara Coeli
Piazza del Campidoglio 4
Roma 00186
Italia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione