nasze media Najnowszy numer MGN 12/2018

oprac. Jarosław Dudała

|

MGN 01/2009

dodane 15.02.2012 15:13

Święta w Betlejem

W Święta Bożego Narodzenia w Betlejem nie ma śniegu ani mrozu. Jest chłodno i często pada deszcz.

Od początku Adwentu ulice przystrojone są świetlnymi dekoracjami, sztucznymi choinkami i bardzo drogimi szklanymi bombkami. W Wigilię nie ma wieczerzy z opłatkiem, ale o północy jest Pasterka. Uczestniczą w niej przede wszystkim pielgrzymi z zagranicy. Chrześcijanie przychodzą do bazyliki w innym czasie.

Dla muzułmanów, czyli większości mieszkańców Betlejem, 25 grudnia to zwykły dzień. Jezus (którego imię po arabsku brzmi: Issa) jest dla nich jednym z proroków. Arabscy katolicy czczą dzień Bożego Narodzenia trochę bardziej uroczystym obiadem. Świąteczne dekoracje na ulicach Betlejem   Świąteczne dekoracje na ulicach Betlejem fot. Roman Koszowski Prawosławni używają innego kalendarza. Ich Boże Narodzenie wypada siódmego stycznia. Tydzień później świętują Boże Narodzenie Ormianie. Gdy Jan Paweł II przyjechał w 2000 r. do Betlejem, powiedział: „Tu codziennie jest Boże Narodzenie”.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 20.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 19
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik