nasze media Mały Gość 06/2024

Adam Śliwa

dodane 01.02.2012 08:37

Kanadyjska Królewska Policja Konna

1 Lutego 1920 roku powstała jedna z najsłynniejszych policji na świecie - Kanadyjska Królewska Policja Konna. Historia tej formacji jest jednak dużo starsza.

Współczesna policja konna jest nowoczesną policją federalną. W przeciwieństwie jednak do FBI zajmuje się również utrzymaniem porządku jako normalna policja w prowincjach. Najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej jest jej mundur galowy składający się z czerwonej kurtki, czarnych spodni, wysokich butów i kapelusza z płaskim rondem. Cofnijmy się jednak do czasów gdy w USA żyli kowboje, a w Kanadzie...

Policja konna została powołana do służby aby zaprowadzić porządek i przygotować teren dla osadników w nowo zajętych przez Kanadę terytoriach północno zachodnich. Północno Zachodnią Policję Konną powołano do życia 23 maja 1873 roku. Mimo niewielkiej liczebności i ogromnych terenów na których musiała działać nowa formacja poradziła sobie wyśmienicie. Zlikwidowano nielegalny handel alkoholem, nawiązano przyjazne stosunki z miejscowymi Indianami, a na terenach wykupionych od nich zaczęto pomiar działek dla osadników. Kolejnymi zadaniami była ochrona budowy kolei transkanadyjskiej. Poza tymi wyjątkowymi akcjami, policja zajmowała się pilnowaniem porządku, a także administrowaniem nowych terenów zanim pojawiła się władza cywilna. Dzięki przeszkoleniu medycznemu policjanci zastępowali również lekarzy.

Kanadyjska Królewska Policja Konna   DopefishJustin / CC-SA 2.0

W 1890 roku wybuchła gorączka złota w Klondike. Dzięki świetnemu przygotowaniu i organizacji 300 policjantów było w stanie utrzymać w ryzach 30 tys. poszukiwaczy złota a gorączka złota w Klondike przeszła do historii jako najspokojniejsza ze wszystkich.

Północno Zachodnia Policja Konna zapisała się jako najskuteczniejsza formacja tego typu na świecie. W 1920 roku na całym obszarze Kanady została ustanowiona władza cywilna, a Policja Konna została połączona z Dominion Police tworząc współczesną Kanadyjską Królewską Policją Konną. 

Kanadyjska Królewska Policja Konna   Fil.Al / CC 2.0

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..