nasze media MGN 07/2024

gs

dodane 24.01.2012 13:35

Zabawki na zamku

W Starych Tarnowicach nieopodal Tarnowskich Gór na Górnym Śląsku od 16 stycznia do 29 lutego można oglądać wystawę zatytułowaną „Kolorowy świat zabawek”.

Drewniane koniki, bryczki, wiatraczki, karuzele wypożyczono do zamku w Starych Tarnowicach z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, największego i najstarszego muzeum zabawek w Polsce. Pochodzą one z różnych regionów Polski. Wszystkie wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej z drewna, przy pomocy dawnych narzędzi stolarskich: dłuta, kozika, kobyłki. Jedne malowane farbami olejnymi, inne wodnymi albo akrylowymi. Są też zabawki pozostawione w kolorze drewna.

„Kolorowy świat zabawek” w Starych Tarnowicach to wystawa, która dla dzieci będzie lekcję historii a dla rodziców czy dziadków może być wspomnieniem dzieciństwa.

Wśród artystów – autorów kolorowych zabawek, których prace znane są nie tylko w Polsce, warto wymienić Stanisława Naroga z Brzózy Stadnickiej na Podkarpaciu. Artysta początkowo robił zabawki dla rodziny i znajomych. Ale jego bryczki i koniki tak spodobały się dzieciom, że zaczął je sprzedawać. Tak powoli wyrób zabawek stał się jego podstawowym źródłem utrzymania.

Najpopularniejsze prace Stanisława Naroga to: koniki na biegunach, koniki z jeźdźcami, bryczki i karety z konikami, kółka terkoczące, traktorki, samochody. Zabawkarz za swoje dzieła otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

www.fundacjakomplekszamkowy.pl
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..