nasze media MGN 07/2024

Adam Śliwa

dodane 25.01.2012 08:00

Dzień kryptologa

25 stycznia to od 2008 roku dzień kryptologa. Obchodzimy go na pamiątkę złamania kodu Enigmy przez polskich matematyków.

Na przełomie 1932 i 1933 roku roku trzem matematykom - Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu udała się rzecz prawie niemożliwa. Złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Była ona używana w wojsku do przesyłania wiadomości nieczytelnych dla wroga. Dzięki odkryciu zasady działania Enigmy i jej szyfru w Polsce stworzono  kopię dzięki której można było odczytywać tajne informacje. Po jednym egzemplarzu polskiej enigmy dostały jako sojusznicy rządy Anglii i Francji. Niestety po wojnie wielu zagranicznych historyków  zupełnie o tym fakcie zapomina przypisując złamanie Enigmy brytyjskim pracownikom ośrodka w Bletchley Park. Praca Polskich matematyków w dużej mierze przyczyniła się do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i ocalenia tysięcy żołnierzy.

Od 2008 roku 25 stycznia z okazji dnia kryptologa organizowane są różne sesje naukowe z dziedziny informatyki i matematyki, a dzielnych kryptologów, Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego upamiętnia pomnik w Poznaniu.

Marian Rejewski   Marian Rejewski
Jerzy Różycki   Jerzy Różycki
Henryk Zygalski   Henryk Zygalski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..