nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 22.01.2012 19:10

Po 300 latach opuści głębiny

Po blisko trzystu latach z dna morskiego u wybrzeży Guernsey zostanie podźwignięta dawna duma brytyjskiej marynarki wojennej HMS Victory (od Victoria łac. zwycięstwo) - donosi Press Association. Okręt zatonął w czasie burzy w 1744 r.

HMS Victory jest prekursorem okrętu o tej samej nazwie, którym admirał Horatio Nelson dowodził zwycięską bitwą pod Trafalgarem w 1805 r. pokonując połączone siły francusko-hiszpańskie. Bitwę przepłacił życiem.

Prototyp flagowego okrętu admirała Nelsona w czasach swej świetności uchodził za najlepszy okręt w świecie. Miejsce jego wiecznego spoczynku zdołano zlokalizować stosunkowo niedawno 110 m. pod powierzchnią morza.

W chwili zatonięcia okrętu w drodze powrotnej z ekspedycji przeciw Francuzom na pokładzie znajdowało się ok. tysiąca członków załogi, sto armat z brązu oraz znaczna liczba złotych i srebrnych monet zarówno przewożonych z Lizbony dla kupców z Londynu jak i będących łupem na Francuzach. Dziś rynkowa cena monet oceniana jest na ok. 500 mln funtów.

Będzie to największe morskie wykopalisko od 1982 r., gdy w cieśnienie Solent na północ od Isle of Wight wydobyto na powierzchnię inny legendarny okręt Mary Rose z czasów panowania dynastii Tudorów.

Pracami przy wydobyciu HMS Victory pokieruje Fundacja Dziedzictwa Morskiego korzystając z pomocy amerykańskiej firmy Odyssey, która zlokalizowała okręt przed czterema laty. Odyssey zatrzyma większość znalezionych skarbów. Armaty mają trafić do Muzeum Brytyjskiego.

Victory ucierpiała na skutek zmiany prądów morskich, osadzania piachu i rybołówstwa.

 

« 1 »