nasze media MGN 07/2024

br. Mikołaj Ciach SAC

dodane 20.01.2012 09:01

Ministranci spod Szyndzielni

W kościele księży pallotynów pod wezwaniem św. A. Boboli pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej służą przy ołtarzu do Mszy Świętej chłopcy od drugiej klasy szkoły podstawowej.

Ministranci spod Szyndzielni   Jest ich około 40. Kandydaci mają same komeżki, Ministranci - czerwone sutanny i pelerynki, a lektorzy zakładają alby. Liturgiczna Służba Ołtarza spotyka się w każdą Sobotę o godz 10:00. Spotkania formacyjne i Duchowe prowadzi Ks. Wikariusz – Dariusz Przybyszewski SAC. Każdy kto przygotowuje się na Lektora, czyta fragment z Lekcjonarza albo wybrany tekst Pisma Świętego. To nie jest jedyny kurs dla ministrantów z tej Parafii. Co roku zapraszamy kogoś nowego na przykład mieliśmy warsztaty dialogu i komunikacji z Panem Benonem tatą jednego z naszych rówieśników. Opowiada im, jak występować publicznie, jak radzić sobie z tremą.

Ministranci spod Szyndzielni   W środy i soboty po Zbiórce ministranci spotykają się na boisku. Trenują pod okiem „Naszego”, tak na mnie mówią, brata Mikołaja Ciach SAC, który równocześnie jest Zakrystianinem. To ja zapaliłem ich bardziej do gry i założyłem Ministrancki Klub Sportowy – BOBOLA i bloga http://ligabeskidzka.blogspot.com/. Dotąd zwykle spotykali się raz w tygodniu, a teraz od kiedy jestem w Parafii to grają częściej chwalił mi się – Karol Wołąkiewicz – Kapitan Drużyny. Tato Karola bardzo pomaga drużynie redaguje w swojej firmie ulotki i plakaty do Gablotki Parafialnej. Karol uczy się w drugiej klasie gimnazjum i jest bardzo oddany tej drużynie. Nie wiem, jak by było, gdyby Jego tu brakło chociaż pochodzi z sąsiedniej Parafii, która jest na Złotych Łanach. Karol jest dumny że z Niej pochodzi, bo gdy Kard. Karol Wojtyła, a obecnie bł. Jan Paweł II, wizytował parafię, to z niej pojechał na Konklawe do Rzymu i już tam pozostał. Karol oprócz tego, że jest Kapitanem drużyny ministrantów, to grał na pozycji napastnika w miejscowej drużynie BTS Rekord Bielsko-Biała. Najpierw moje „Smerfy” mają rozgrzewkę, później ćwiczenia z piłką. I oczywiście mecz, no i modlitwa . 12 Maja jesteśmy organizatorami Turnieju o puchar Prowincjała w związku 50 – rocznicy Kanonizacji założyciela Księży pallotynów – dlatego wymagam od chłopców dyscypliny

Ministranci spod Szyndzielni   14-osobowa drużyna gra w czerwonych koszulkach z białym napisem „BOBOLA” z przodu i MKS z tyłu. Prowadzimy blog. Początkowo sam prowadziłem, a potem ich ustanawiałem Administratorami. Prezesem bloga jest Piotrek Talik – który w tym roku 15 Maja dzień przed odpustem w Parafii otrzyma posługę Lektoratu. Zastępcą jest Karol Wołąkiewicz oraz pełni obowiązki Kapitana Drużyny. Zimą zabieram ich i kopią piłkę na hali oraz wychodzimy w Góry – mamy blisko na Szyndzielnię potem Klimczok i z powrotem do Sali „Emaus” tak nazywamy Swoje miejsce i pędzimy na herbatkę w tej sali oglądamy również filmy a Każdy Piątek o 19:00 mamy Oazę Młodych. Gramy wszędzie i z każdym, nie boję się wyzwań, że ulegną porażką bo dla mnie najważniejsze jest to że są razem.

Ministranci spod Szyndzielni   Od 25 Sierpnia decyzją Ks. Prowincjała jestem tu w Bielsku-Białej i rozegraliśmy dość kilka ważnych meczy na Własnym „Stadionie”. Tak mówię o boisku przy Parafii, który wspólnie wyremontowaliśmy. Oczywiście nie wszyscy są skłonni do pomocy, ale na Karola,Piotrka, Marcina,Krzyśka i Radka mogę zawsze liczyć. Czasem pojawi się tzw. „Czarny Koń”, który przyjdzie i powie, że chce dorzućić Swoje przysłowiowe pięć groszy do tego, aby nam pomóc. Do grudnia rozegraliśmy Mecze min: ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego TS-Podbeskidzie, Stal Bielsko-Biała, BTS Rekord i to na Naszym boisku. Zabieram ich na pobliską pływalnię, aby zregenerować siły. Rodzice ministrantów mówią zgodnie, że ich rozpieszczam, bo dzięki Zarządowi TS – Podbeskidzie Ekstraklasa S.A byliśmy na treningu i wspólnej fotografii. W Pażdzierniku braliśmy po raz pierwszy udział w turnieju Bosco Cup, zajmując 3 miejsce w Łodygowicach. Marzy mi się własna ich Strona Internetowa, myślę nad gadzetami i szalikami. Ale mam pełnię optymizmu i nie tylko popieram tych, co grają w Piłkę, bo kilku ministrantów co tydzień spotyka się przy Stole Ping-Ponga, aby przygotować się do Turnieju Diecezji w tą dyscyplinę. Dzięki wsparciu Księdza Proboszcza Macieja Zawiszy SAC robimy też coś dla Parafian – w minionym roku podczas Adwentu robiliśmy Stroiki na Stół Bożonarodzeniowy. Dzięki zebranym pieniądzom ministranci mogą wyjechać na Ferie, Wakacje czy, wybrać się na basen lub zorganizować spotkanie Mikołajkowe. Jesteśmy dumni z naszych „smerfów”.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..