nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Mędrzec Dyżurny

|

MGN 09/2009

dodane 07.01.2012 15:31

Skąd ludzkość?

Jeżeli Pan Bóg stworzył Adama i Ewę, i oni mieli dwóch synów, to skąd wzięła się cała ludzkość? Justyna

Droga Justyno
Zajrzyj do piątego rozdziału Księgi Rodzaju, a dowiesz się, że Kain i Abel nie byli jedynymi dziećmi Adama i Ewy. „Po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki”. Ale zauważ, że już wcześniej, w czwartym rozdziale, Kain po zabójstwie brata żalił się: „Kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!” A Bóg mu odpowiedział: „O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!”. I dał Kainowi znamię, "aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka".

Co to za „ktokolwiek”? Musieli być jacyś inni ludzie i dla autora biblijnego to jest jasne. Jakby nigdy nic pisze o żonie Kaina, która urodziła mu syna Henocha. Imieniem Henoch Kain nazwał miasto. Skoro miasto, to chyba tych ludzi musiało już być sporo. Pytanie, skąd się wzięli i czy – skoro wszyscy byli potomkami Adama i Ewy – musiało w pierwszym pokoleniu dojść do kazirodztwa, czyli małżeństw między rodzeństwem.

Może tak, a może jakoś inaczej. W końcu Bóg, który uczynił cud stworzenia, nie z takimi rzeczami sobie radzi. Ale o tym po prostu nic nie wiemy. Wiemy natomiast, że pierwsza księga Biblii, Księga Rodzaju, nie nadaje się do użytku jako podręcznik do biologii, historii czy geograffii. Nie można na przykład na jej podstawie twierdzić, że świat powstał w ciągu sześciu dni.

Przecież dopiero w czwartym dniu Bóg stworzył słońce, więc jak wcześniej mogły być dni i noce? Takich niekonsekwencji jest wiele i one wynikają ze stanu wiedzy autorów biblijnych. Z Biblii nie dowiemy się, jak powstał kosmos i w jaki sposób ludzkość się rozmnożyła, ale to nie są sprawy istotne dla naszej wiary.

To jest zadanie dla naszej dociekliwości. Natomiast w sprawach istotnych dla wiary Biblia się nie myli. Człowiek nie powstał z prochu ziemi jak ludzik z plasteliny, ale prawdą jest, że stworzył go Bóg. Pierwszy grzech nie polegał na zjedzeniu owocu, ale prawdą jest, że człowiek zgrzeszył nieposłuszeństwem wobec Boga i wskutek tego grzechu wszyscy dziedziczymy skłonność do zła. I tak dalej.

Potrzebujemy wiedzy, że Bóg nas stworzył, ale nie potrzebujemy wiedzy, jak to zrobił. Potrzebujemy wiedzy, że człowiek zgrzeszył, ale jak zgrzeszył – tego wiedzieć nie musimy. Miłość Boga, grzech człowieka, konieczność odkupienia – o tym wszystkim bezbłędnie mówi Biblia, bo to jest nam potrzebne, żebyśmy rozumieli sprawy wiary. Reszta to sprawy techniczne, nad którymi powinni się głowić fizyk i biolog, a nie teolog. To wszystko nie znaczy oczywiście, że nie możemy poszukiwać odpowiedzi na takie pytania. Możemy i powinniśmy. Ale brak tych odpowiedzi zupełnie nie przeszkodzi nam w wejściu do nieba.

« 1 »
oceń artykuł
 • Prorok
  15.10.2014 21:50
  Co do kazirodztwa... Powoduje ono ryzyko chorób genetycznych, degeneracji gatunku, moralnego rozprzężenia, niszczenia związków rodzinnych... Mówiąc o pierwszych ludziach, mówimy o czasach "troszkę" odległych. Trudno mówić o tym jak wyglądała sprawa genetyki u pierwszych istot, przekazu genów, dryfu genetycznego, gdyż to były pierwsze osoby. Nie możemy zbadać tego zjawiska, gdyż nie dysponujemy "świeżymi" (pierwszymi) osobnikami danego gatunku. Trzeba pamiętać, że odnosimy się do zupełnie innego zjawiska niż współczesne społeczeństwa. Na ziemi byli na początku tylko pierwsi ludzie i ich potomstwo. Generalnie niewiele wiemy o tamtych czasach, ale na pewno nie jest właściwą metodą badań nakładanie na społeczność pierwszych ludzi kalki społeczeństw rozwiniętych, a tym bardziej współczesnych. Zakaz kazirodztwa pojawia się później, z wiadomych, w.w. powodów.
  Co było miliony lat temu, to możemy tylko przypuszczać. A skąd się wzięło w ogóle życie na ziemi? Pojawiło się naraz mnóstwo jakichś osobników? Rozwinęło się z jednego osobnika jednego gatunku? Były jakieś zmiany genetyczne? Nauka wielu rzeczy jeszcze nie wie i nie rozumie, wiele teorii to tylko hipotezy naukowe.
  Pan Bóg jest Stwórcą wszechmocnym i wie, jak to było... :-)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Dojrzewająca
  ostatnia aktywność: 14.07.2018
  łączna liczba komentarzy: 5
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26