nasze media MGN 07/2024

MGN 10/2009

dodane 06.01.2012 21:21

Zagrali fair

Radek i Bartek Mleczko * Leszek Kuzaj * Sylwester Szmyd * Mateusz Rynkiewicz * Mateusz Howis * Bartosz Kizierowski * Paolo di Canio * Andrzej Grubba * Garry Lineker

RADEK I BARTEK MLECZKO tenisiści stołowi W finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży tenisiści z maleńkiej wsi Bucze dotarli do półfinału. Czekał na nich mocny rywal z Gdańska. Przeciwnicy nie zgłosili się w terminie na mecz i groził im walkower. Radek i Bartek mieli praktycznie srebro w kieszeni. Choć szanse na wygraną z kolegami z Pomorza były niewielkie, wraz z trenerem postanowili jednak zaczekać na rywali i rozegrać półfinałowe spotkanie. Zwyciężyli gdańszczanie, wygrywając również w finale imprezy

LESZEK KUZAJ kierowca samochodowy Podczas wyścigu z udziałem Leszka Kuzaja doszło do strasznego wypadku. Jeden z samochodów wpadł wprost w grupę kibiców. Kilka samochodów przejechało dalej. Leszek Kuzaj zatrzymał się, by udzielić pomocy poszkodowanym fanom. W efekcie spadł na dalsze miejsce.

SYLWESTER SZMYD kolarz Po starcie wyścigu w 1994 r. Szmyd zszedł z roweru, by pomóc koledze, który uległ wypadkowi. Kolarze dogonili razem peleton, a 16-letni wtedy Sylwek zdołał nawet wygrać. Obecnie jest najlepszym polskim kolarzem

BARTOSZ KIZIEROWSKI pływak W sierpniu 2005 r. zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Montrealu na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Po zawodach zaproponowano mu, by za 200 tys. euro rocznie reprezentował barwy Kataru. Odmówił bez wahania. – Orzełek na reprezentacyjnym dresie jest dla mnie bezcenny – powiedział.

MATEUSZ RYNKIEWICZ kajakarz W 2007 r. wystąpił w Mistrzostwach Europy w Maratonie Kajakowym. Gdy zauważył, że podczas ostatniego okrążenia w wyścigu fi nałowym jego kolega stracił przytomność, ruszył w jego stronę. Mateusz natychmiast udzielił tonącemu pomocy i asystował przy wciąganiu go do łodzi ratowniczej. Swój start zakończył na 9. pozycji.

ANDRZEJ GRUBBA tenisista stołowy Podczas turnieju w Barcelonie w 1988 r. nasz znakomity tenisista grał przeciwko świetnemu Szwedowi Janowi Ove Waldnerowi. Gdy sędzia ogłosił zwycięstwo Polaka, Andrzej Grubba przyznał, że zagrał palcem, co w tenisie stołowym jest niedozwolone. Punkty zdobył rywal.

MATEUSZ HOWIS reprezentant Polski w radioorientacji sportowej W 2005 r. jako uczeń gimnazjum w Walichnowach wystąpił w reprezentacji Polski na IV Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Radioorientacji Sportowej. Podczas biegu na 6 kilometrów wyprzedzający go zawodnik z Litwy trafi ł na wyjątkowo grząskie podłoże i po ramiona wpadł do bagna. Gdy Mateusz usłyszał wołanie o pomoc, prędko wyciągnął kolegę. Polak zajął IV miejsce, a uratowany Litwin wygrał zawody.

PAOLO DI CANIO piłkarz Nie zawsze grał fair, a w 2001 roku otrzymał od Światowej Federacji Piłkarskiej nagrodę. Dlaczego? Jego kolega z drużyny wygrał blisko pola karnego pojedynek z wybiegającym bramkarzem. Ten drugi w tej akcji skręcił nogę. Mimo to napastnik zdecydował się na dośrodkowanie do Paolo Di Canio. Wystarczyło przyjąć i strzelić do siatki. Di Canio jednak, nie czekając na gwizdek sędziego, złapał piłkę do rąk, by lekarze mogli pomóc bramkarzowi.

GARY LINEKER piłkarz Ten angielski napastnik został królem strzelców na Mundialu w Meksyku w 1986 r. Zasłynął też z tego, że zawsze był uczciwy wobec rywali, z którymi przyszło mu grać. Dlatego w 1990 roku piłkarska federacja przyznała mu Nagrodę Fair Play za to, że podczas piętnastu lat kariery nigdy nie otrzymał ani żółtej, ani czerwonej kartki.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..