nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

PAP

dodane 16.12.2011 11:39

Bombka gigant

Wysoką na trzy metry i ważącą ponad 14 ton kamienną bombkę choinkową można od środy podziwiać na świdnickim Rynku (Dolnośląskie). Gigantyczna ozdoba świąteczna została zgłoszona do księgi rekordów Guinnessa.

Bombka została wykonana z 25-tonowego bloku kamiennego według projektu artystki Ewy Solimy. "Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu" - wyjaśnia Solima.

Nad powstaniem gigantycznej ozdoby świątecznej przez trzy miesiące pracowali kamieniarze z Kostrzy pod Strzegomiem. "Bombka jest dziełem rąk ludzkich. Kamieniarza, który kamień ręcznie odkuwał najpierw z sześcianu. Lakierników, którzy warstwa po warstwie malowali elementy metalowe. Całość pomalowała Ewa Solima. To niezwykle pracochłonne dzieło" - tłumaczył Bogusław Solima, właściciel firmy, która wykonała ozdobę.

Ewa Solima jest malarką, rzeźbiarką i projektantką butów i torebek. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej rzeźby można zobaczyć m. in. we Wrocławiu, Bielanach Wrocławskich, Słubicach, Dusznikach Zdroju oraz w Świdnicy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione