nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

KAI

dodane 12.12.2011 11:22

Betlejemskie światełko już w Polsce

Słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju.

Przekazanie światła odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, po Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus.

Bp Muskus przywołując tegoroczne przesłanie, jakie towarzyszy przekazywaniu betlejemskiego światełka, powiedział, że ma ono być „jak latarnia morska albo gwiazda polarna”, które wskazują drogę. W czasie liturgii nie zabrakło górali ubranych w stroje regionalne. Przybyli też reprezentanci różnych instytucji, przedstawiciele władz miasta Zakopanego i powiatu tatrzańskiego.

W tym roku uroczystości na Podhalu są zakrojone na znacznie większą niż dotąd skalę. 18 grudnia o 11.00 odbędzie się specjalna Msza w kościele Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu. Przekazanie ognia obejmie większość podhalańskich parafii. Tak szeroka akcja wiąże się z odrodzeniem ruchu ZHP na Podhalu, związanego z powstaniem 22 października Podhalańskiego Hufca Chorągwi Krakowskiej.

Coroczna akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem ma już w Polsce tradycję 20 lat. Zwyczaj przekazywania światła narodził się w Linzu w 1986 roku, jako akcja charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Austriackie radio i telewizja z pomocą skautów roznosiła betlejemskie światło po szpitalach i domach opieki społecznej. Po kilku latach Światło rozeszło się niemal po całej Europie.

Z Izraela samolotem trafia do Wiednia, gdzie zjeżdżają delegacje skautowe z różnych stron. Z rąk harcerzy uroczyście przyjmie Światełko 14 grudnia prezydent RP, premier, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Światło również do wschodnich sąsiadów – na Litwę i Białoruś. A w niedzielę 18 grudnia harcerski żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie z Gdyni w rejs na Bornholm, by zawieźć Betlejemskie Światło Pokoju do Danii.

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10