nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

PAP

dodane 26.11.2011 08:35

Pokrywa lodowa drastycznie się kurczy

Pokrywa lodowa w Arktyce jest najmniejsza od 1450 lat - wynika z najnowszej pracy kanadyjskich specjalistów, opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Nature".

Pokrywa lodowa drastycznie się kurczy   U.S. Geological Survey / CC 2.0 W ubiegłym roku lód pokrywał mniej niż osiem milionów kilometrów kwadratowych arktycznych wód. Jak wynika z danych, które zgromadzili naukowcy, poprzedni tak niski poziom zlodowacenia Artyki można datować na ok. 600 r., kiedy lód pokrywał ok. 8,5 mln km kw.

Jak wyjaśniał w kanadyjskich mediach szef badań Christophe Kinnard, obecne szybkie topnienie lodu pokrywającego arktyczne wody jest skutkiem splotu wielu czynników. Wyższe temperatury powietrza, lądów, najprawdopodobniej ocieplające się oceany - wszystko to sprawia, że lód arktyczny jest ogrzewany tak przez wodę jak i powietrze. Wcześniej topnienie pokrywy lodowej w Arktyce było powodowane napływem ciepłej słonej wody pchanej przez prądy oceaniczne - wynika z badań. Ciekawostką jest to, że np. podczas tzw. małej epoki lodowcowej (lata 1450 - 1850) lód w Arktyce stopniał za sprawą mas ciepłej wody pchanych prądami morskimi na północ.

Wypowiadający się w kanadyjskich mediach współautor badania Christian Zdanowicz, glacjolog w Natural Resources Canada, podkreślił, że najprawdopodobniej dużą rolę w zmniejszaniu się pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym odgrywa człowiek. "Trudno nie dojść do wniosku, że gazy cieplarniane muszą mieć z tym coś wspólnego" - powiedział.

Jak podkreślał Zdanowicz, w poprzednich badaniach, w których analizowano wcześniejsze epoki, wykazano, że zasięg pokrywy lodowej na północnej półkuli był mniejszy niż obecnie w okresie między 6000 a 8000 lat temu. Wówczas jednak, ze względu na zmiany w orbicie Ziemi, północna część naszego globu absorbowała więcej promieniowania słonecznego niż obecnie i była cieplejsza.

Autorzy badania wskazują, jak duże znaczenie dla klimatu Ziemi mają pokrywy lodowe na morzach i oceanach - lód odbija promieniowanie słoneczne, ograniczając wzrost temperatur, natomiast woda, ciemniejsza od lodu, pochłania promieniowanie słoneczne, co w rezultacie podwyższa temperatury. Podkreślają też, że w Arktyce zmiany klimatu są widoczne szybciej niż w innych rejonach naszej planety.

W swoim najnowszym badaniu kanadyjscy naukowcy analizowali dane z ponad 60 źródeł, takich jak osady morskie, słoje drzew i lód, badając, jak przez kolejne stulecia zmieniały się warunki atmosferyczne. Analizowano też notatki z dzienników pokładowych statków żeglujących po dostępnych wodach Arktyki oraz dane satelitarne.

« 1 »

TAGI: EKOLOGIA, KANADA

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione