nasze media MGN 11/2024

PAP

dodane 18.11.2011 13:12

Polska Akademia Dzieci działa na UJ

Na Uniwersytecie Jagiellońskim ruszyły w piątek zajęcia Polskiej Akademii Dzieci. Wykład inauguracyjny poświęcony kosmosowi wygłosił dwunastoletni Mateusz Sołtys. Słuchało go 300 dzieci.

Polska Akademia Dzieci to projekt, który otwiera drzwi uczelni wyższych dla dzieci. Organizowane co miesiąc spotkania mają w młodych ludziach rozbudzić zainteresowania nauką, chęć zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Specjaliści z różnych dyscyplin wygłaszają bezpłatne wykłady dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, a Młodzi Naukowcy mają możliwość prezentowania swoich pasji i zainteresowań innym dzieciom. Uczestnicy zajęć nie są oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów.

W piątek uczestnicy Akademii Dzieci na UJ ślubowali "służyć innym ludziom gdziekolwiek będą", przyrzekli "wierność ideałom nauki i prawość postępowania" oraz "odwagę i dociekliwość w dążeniu do prawdy".

Prorektor UJ ds. rozwoju Piotr Tworzewski witając dzieci wyjaśnił im, że nie pochodzi z "Gwiezdnych wojen" , a jego ubranie to po prostu odświętny strój przysługujący władzom uniwersytetu. Obiecał młodym słuchaczom, że oprowadzi je w przyszłości po Kampusie UJ i zachęcał, by zaglądali na wykłady otwarte na uniwersytecie. "Dobre pomysły rodzą się w każdym wieku. Liczę, że będziemy mieć spośród Was wielu studentów i na to, że będziemy mieć w przyszłości jakąś nagrodę Nobla" - mówił prof. Tworzewski.

W piątek o kosmosie i podróżach kosmicznych opowiadał swoim rówieśnikom Mateusz Sołtys, a dr Zdzisław Pogoda z Instytut Psychologii UJ tłumaczył jak "Zobaczyć matematykę".

Polska Akademia Dzieci (PAD) jest rozwinięciem projektu Gdańskiego Uniwersytetu dla Dzieci, w ramach którego w roku szkolnym 2009/2010 odbywały się bezpłatne wykłady dla dzieci z trójmiejskich szkół podstawowych, hospicjów oraz domu dziecka w Sopocie.

Do tej pory do projektu PAD przyłączyło się 10 polskich uczelni w siedmiu miastach: w Gdańsku, Spocie, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Nowym Sączu i Krakowie. W całej Polsce w zajęciach uczestniczy ok. 3 tys. dzieci. "Dajemy im możliwość podzielenia się pasjami naukowymi z innymi dziećmi w auli uniwersytetu. Dzieci są stawiane na równi z dorosłymi naukowcami. Po wykładzie małego naukowca jest wykład +dużego+ naukowca. To ważne, by dzieci czuły się docenione za to, że się czymś interesują" - mówiła dziennikarzom wiceprezes Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci Ewa Międzobrodzka.

Dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach mogą się skontaktować ze Stowarzyszeniem drogą mailową.

« 1 »