nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP/ps

dodane 07.11.2011 12:19

Cykliści bez hamulców i łańcucha

W sobotę 5 listopada w stolicy Czech pojawili się rowerzyści na dosyć dziwnych pojazdach.

Cykliści, jak należy ich nazywać, szusowali po liściach w miejskim parku Letna w Pradze. A ich rowery nie miały ani hamulców, ani łańcucha. Miały za to jedno małe kółeczko, a drugie koło gigant. To nam takie rowery wydają się dziwne. W XIX wieku bicykle – bo o nich mowa – wyglądały całkiem normalnie. Dzisiejsi cykliści nie tylko jeżdżą na historycznych pojazdach, ale jeszcze ubierają się tak, jak ubierali się rowerzyści w dawnej epoce.

Różne wersje całej rodziny welocypedów powstawały już w drugiej połowie XIX wieku. Zajmowali się tym wynalazcy we Francji i Stanach Zjednoczonych. Bicykl to pojazd z bardzo dużym kołem przednim oraz z małym kołem tylnym. Tricykl miał dwa koła tylne. Z kolei kwadrycykl miał dwa przednie.

Zanim wynaleziono przekładnię łańcuchową pedały roweru umocowane były bezpośrednio do przedniego koła. Dlaczego to koło było aż takie duże? By cyklista mógł osiągnąć większą prędkość.


 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 12.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 18
 • 2
  TOLA1
 • 3
  MatiN
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 31.10.2018
  łączna liczba komentarzy: 102
 • 5
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1