nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

RADIO WATYKAŃSKIE

dodane 04.11.2011 09:42

Radio ratujące dzieci

1,5 tys. ugandyjskich dzieci-żołnierzy uciekło z rąk swych oprawców dzięki pomocy katolickiego Radia Wa.

Rozgłośnia, której nazwa znaczy po prostu Nasze Radio, działa w Ugandzie w diecezji Lira. To właśnie na jej terenie najwięcej nieletnich siłą zostało wcielonych do rebelianckich oddziałów Armii Oporu Pana.

Radio nadaje audycje, w których byłe dzieci-żołnierze opowiadają o swym losie i zachęcają swych rówieśników do ucieczki i zaczęcia normalnego życia. Rozgłośnia udziela uciekinierom konkretnego wsparcia materialnego i psychologicznego. Mimo wielokrotnych prób zagłuszenia radia przez rebeliantów, wciąż kontynuuje ono swoją pracę, stając się konkretnym narzędziem budowania pojednania i pokoju w Ugandzie.

Radio Wa w swych przygotowywanych przy wykorzystaniu bardzo prostych środków programach podejmuje także tematy związane z walką z AIDS, przemocą domową, alkoholizmem. Propaguje też nauczanie społeczne Kościoła. Dużym zainteresowaniem cieszą się audycje przygotowywane przez byłych czarowników, którzy opowiadają na antenie, do jakich sztuczek się uciekali, by zwieść swych klientów. Jest to niezwykle gorący temat, ponieważ w Ugandzie wciąż dochodzi do rytualnym morderstw na dzieciach, dokonywanych przez szamanów. Ostatnio coraz częściej dzieci składane są w ofierze „bożkowi dobrobytu”.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione