nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

Gabriela Szulik

dodane 29.09.2011 14:22

Pielgrzymka polsko–bułgarska

W Malko Tarnowo, kilkutysięcznym przygranicznym miasteczku, w sercu narodowego parku Bułgarii „Strndża”, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Turcją, modlą się ludzie do Matki Bożej z Jasnej Góry, zwanej tu Patronką Jedności Chrześcijan. Sanktuarium prowadzą polscy księża zmartwychwstańcy.

Skąd w Bułgarii wziął się obraz Matki Bożej z Jasnej Góry? Podarował go zmartwychwstańcom lwowski kupiec Walenty Jakubiak. Chciał, by przed tym wizerunkiem Maryi mogli modlić się wszyscy katolicy mieszkający we wschodniej części Bałkanów. W maju 2002 r. podczas pielgrzymki do Bułgarii papież Jan Pawel II ukoronował wizerunek Matki Bożej.

Stąd właśnie, z Malko Tarnowo, 8 września tego roku, w święto Matki Bożej, wyruszyła pielgrzymka polsko-bułgarska. Pomysł powstał miesiąc wcześniej, gdy Pierwsza Grupa Wrocławskiej Pielgrzymki, która od 10 lat modli się za Bułgarię, weszła na Jasną Górę. Pielgrzymi przez 3 dni wędrowali do relikwii św. Jana Chrzciciela na wysepce Św. Iwan niedaleko Sozopola. Wyspa już od czasów starożytnych Greków była miejscem świętym. Natomiast klasztor świętego Jana Chrzciciela powstał w X wieku. W zeszłym roku dokonano tu niezwykłego odkrycia. W ołtarzu znaleziono zamurowany relikwiarz, opieczętowany czerwonym woskiem. Pieczęć była nienaruszona. W relikwiarzu odkryto część kości twarzy, palca i ząb świętego.

W pielgrzymce uczestniczyli pielgrzymi z Polski i z Bułgarii. Ich przewodnikami byli o. Barnaba Olszewski – bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej i o. Jarosław Babik – kapucyn służący od roku w Bułgarii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione