nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Teresa Sosenko

dodane 14.03.2011 10:17

Pasowanie na czytelnika w bibliotece

W piątek 14 stycznia 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr. 6 w Kraśniku Fabrycznym odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej.


W piątek 14 stycznia 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr. 6 w Kraśniku Fabrycznym odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczystości rozpoczęła pani Barbara Żuber, nauczyciel – bibliotekarz w tej szkole, która też całą uroczystość przygotowała i prowadziła.

Fakt pójścia dziecka do szkoły, stanowi dla niego wielkie przeżycie. Chcąc pomóc swojemu dziecku w adaptacji do nowych warunków, trzeba dobrze wiedzieć czego ono potrzebuje. Wychowanie wymaga dużego zaangażowania czasowego, emocjonalnego, a także bycia wzorem dla swojego syna czy córki, mówiła podczas rozpoczęcia pani Barbara Żuber.

W dzisiejszym świecie w którym szerzy się agresja, przemoc, książki są najlepszym środkiem wychowawczym. Gdy siadamy z dzieckiem do czytania, jesteśmy blisko niego, poświęcamy mu czas, uwagę. Emocjonalnie wyrabia się w nim poczucie własnej wartości i wiarę w siebie, podkreślała pani Barbara Żuber.

Na uroczystości oprócz Dyrekcji Szkoły były też obecne przedszkolaki z Grupy „O” z Przedszkola Nr. 1 i Nr 3. wraz z wychowawczyniami oraz rodzice.

Dzieci z klas I po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę szkolną w listopadzie i wraz z tą wizytą zaczął się nowy etap w ich życiu, pełen książkowych przyjaciół i kolorowych przygód. Uroczystość poprzedziły lekcje biblioteczne, podczas których dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, zasadami korzystaniu z księgozbioru, oraz odbyły szereg rozmów o poszanowaniu książek.

Każde dziecko wypożyczyło też swoją pierwszą książkę oraz otrzymało słodki upominek.

Następnie wszyscy mogli obejrzeć występ uczniów z klasy IV d oraz z klasy V c, którzy pod kierunkiem polonistki pani Anny Osiak przygotowali przedstawieni pt: „Nasi Baśniowi Przyjaciele”.

W trakcie przedstawienia była prezentowana prezentacja multimedialna pod tym samym tytułem, przygotowana przez panią Joannę Cybulak, nauczycielkę matematyki i informatyki.

Po występie przedszkolaki odgadywały postacie bajek, jakie były prezentowane podczas przedstawienia. Dzieci świetnie znały postacie bajkowe jak i same bajki, na których też wychowali się ich rodzice a nawet dziadkowie.

Postacie bajkowe jak „Królewna śnieżka, „ Kot w butach” , „Czerwony kapturek” czy „Śpiąca królewna” długo jeszcze będą przenosić nas w świat bajek i opowieści, i dobrze że jeszcze te bajki nie poszły w zapomnienie i cały czas są na czasie.

Nadszedł najważniejszy momęnt uroczystości czyli pasowanie na czytelnika. Dzieci z klas I uroczyście złożyły obietnice czytelnika przyrzekając czytać książki i je szanować a następnie nauczyciel – bibliotekarz pani Barbara Zuber każdego z uczniów klas I pasowała na czytelnika biblioteki szkolnej książką „Dekalog dla Polaków”. Książka ta dostąpiła takiego honorowego zaszczytu z tego względu, że dotyczy ona patrona Szkoły nr.6 w której odbyło się pasowanie – Jana Pawła II, oraz zaksięgowana jest pod numerem 25 000. Papież Jan Paweł II wydal też wiele pozycji książkowych i zawsze był namiętnym połykaczem książek. Czytał wszędzie, gdzie i kiedy się da i uważał że książka nie powinna kojarzyć się z przymusem czy nudą ale z przyjemności i radością.

Podczas pasowania każde dziecko otrzymało pamiątkowy Dyplom Młodego Czytelnika. Rodzice natomiast otrzymali list dlaczego warto czytać.
  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione