nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 06.07.2006 12:23

ZAKAZ PICIA

Mam 15 lat. Moi znajomi piją czasami alkohol. Ja potrafię odmówić, nie jest to dla mnie problem. Ale co robić, jeśli alkoholem częstuje rodzina? Nie jakieś duże ilości, ale kieliszek wina, czy piwo? Od jakiego wieku można pić alkohol tak, by to nie był grzech? 15-latka

Przyjmuje się, że granicą, od której picie alkoholu jest dopuszczalne w granicach normy, czyli jako delektowanie się trunkiem, a nie upijanie, jest pełnoletność, a więc 18 lat. W niektórych rodzinach już rok wcześniej pozwala się na toasty wznoszone przez nastolatków. Trudno nazwać to grzechem. Ale... no właśnie. To ALE jest bardzo ważne, bo im młodszy człowiek, tym szybciej popada w uzależnienie.
Twoje 15 lat absolutnie nie upoważnia do picia alkoholu. Nawet w symbolicznych ilościach. Uważaj też na piwo, bo ono również uzależnia. Nie ma potrzeby zwalać grzechu na innych. Przecież nikt Cię nie trzyma i siłą nie wlewa. Okazji będziesz miała z każdym rokiem więcej. Wchodzisz w ten wiek, gdy ogromna ilość nastolatków upija się mocno i często. Każdy decyduje za siebie. Nie istnieją żadne usprawiedliwienia, nawet gdyby cała rodzina nadużywała alkoholu.
Trzeba mieć mocny charakter. Życie jest zadaniem, jest podarunkiem, który mamy dobrze wykorzystać, rozwijać, a nie niszczyć. Osoby dorosłe mogą pić alkohol, który ma przecież nawet wartości lecznicze. Jest składnikiem lekarstw. Ale we wszystkim należy mieć umiar. Wszystko, co w nadmiarze, szkodzi i niszczy organizm. Ludzie mają – niestety – skłonność do złego wykorzystywania dobrych rzeczy. Tak się też zdarza z alkoholem w każdej jego postaci. Z tego właśnie względu należy być ostrożnym, a tak młoda osoba jak Ty absolutnie nie powinna pić!

POBIERZ KORKI


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione