nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021
dodane 28.11.2006 16:19

Koleżanka na zakręcie

Mam 16 lat i w ławce siedzę od września z miłą dziewczyną. Niestety, ostatnio ciągnie ją do takich trzech koleżanek, które wagarują, nie uczą się, palą, piją. Tłumaczę i proszę, ale boję się, że stracę koleżnkę. Przerażona

Bardzo mi przykro, ale jeśli ona będzie chciała iść w złym kierunku za tymi dziewczynami, to pójdzie. Może być nawet tak, że ją to cieszy, że Ty się tak o nią martwisz. Dlatego powiedz jej, że sama podejmuje decyzje i jeśli chce wagarować, palić i wybierać zło, to jest Ci bardzo przykro, ale przecież jej nie zamkniesz. Powiedz, że gdy się opamięta, ma Ci o tym powiedzieć.
Nie krzycz, nie błagaj, tylko próbuj pytaniami zmusić ją do myślenia, co jej da naśladowanie tamtych dziewczyn.
Oto kilka zdań, które możesz jej napisać lub powiedzieć:
1. Wagary to ucieczka od obowiązków.Wagarowicz nie zarobi w przyszłości, będzie tylko szukał zapomogi.
2.Dziewczyny palące papierosy zatruwają swój organizm. Osłabiają go, kiedyś urodzą dzieci z niedowagą i słabymi płucami, same będą miały szarą cerę, żółte zęby, zatruty organizm. Skracają sobie życiei trują innych, nawet tych, którzy się dopiero urodzą.
3. Młody organizm szybko się uzależnia. Osoba która pije i pali potrzebuje pieniędzy. Nie potrafi bez tego wytrzymać, więc zacznie w zły sposób zdobywać pieniądze.
4. Życie niesie ze sobą różne kłopoty. Trzeba je znosić, problemy rozwiązywać. Tylko tchórze uciekają w alkohol, narkotyki, wagary.
Powiedz, że ją lubisz, ale nie zgadzasz się na takie zachowania jak tamte dziewczyny. One przekreślają swoją przyszłość, swoje życie. Zachowują się jak malutkie dzieci, bo chcą się bawić niebezpiecznie!
Małych dzieci pilnują dorośli, Wy musicie pilnować się sami. Ty się pilnuj! Choćby nie tylko ona, ale wszystkie dokoła robiły źle, Ty wiesz, co jest dobre i tego się trzymaj!
To nie jest łatwe. Bo możesz zostać bez koleżanki. Ale to bardzo ważne, żebyś potrafiła w życiu dobrze wybierać!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione