nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Gabriela Szulik

|

MGN 01/2010

dodane 16.12.2009 09:05

Jedne biedne nic

Nie chciała, żeby ktokolwiek o niej wiedział. Chciała zniknąć z ziemi bez śladu.

Siostra Hilaria Główczyńska zginęła podczas powstania warszawskiego i do dziś nikt nie wie, gdzie jest jej ciało. – Oprócz aktu chrztu i kilku dokumentów zakonnych w Częstochowie, nie ma żadnych śladów „państwowych” o istnieniu Hilarii Emilii Główczyńskiej – opowiada siostra Bogumiła Czemko, przygotowująca materiały do procesu beatyfikacyjnego siostry Hilarii. – Ale Pan Jezus kazał zapisywać jej Jego słowa. I tak jak po św. Faustynie, tej od Bożego Miłosierdzia, tak po siostrze Hilarii zostały cztery zeszyty rozmów z Panem Jezusem. Czytamy w nich między innymi o tym, że siostra Hilaria szczególnie modliła się za kapłanów. Jej podpisem pod notatkami były słowa: „Jedno biedne nic”.

Z FABRYKI DO KLASZTORU
Niewiele wskazywało na to, że zakonnica, pochodząca z niewielkiego Świerszczowa na Polesiu Lubelskim, jest w tak bliskiej zażyłości z Panem Jezusem. Pochodziła z biednej rodziny. Skończyła tylko cztery klasy szkoły podstawowej. Tata był woźnicą we dworze Rulikowskich, a mama zajmowała się domem. Nie wiadomo, czy mała Hilaria miała rodzeństwo. – W jednym z Notatników o swoim dzieciństwie zapisała tylko to, że od najmłodszych lat chciała służyć Chrystusowi całym życiem i chciała uciec od świata – opowiada siostra Bogumiła. Jako panna, owszem, miała kandydatów do swojej ręki, ale wcale nie miała zamiaru wychodzić za mąż i któregoś dnia po prostu uciekła przed nimi. Dotarła do Częstochowy. Zatrudniła się w fabryce. Pracowała jako szwaczka. Tam poznała Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi, zwane honoratkami. Tak trafi ła na ulicę Klasztorną w Częstochowie do klasztoru tuż przy Jasnej Górze.

ŚMIERĆ PRZED TABERNAKULUM
Gdy podczas I wojny światowej jako nowicjuszka przebywała w Nowym Mieście nad Pilicą, przez miasto przeszedł front. Ludzie przeżyli straszne bombardowanie. Wystraszone siostry razem z mieszkańcami Nowego Miasta siedziały w podziemiach kościoła. Hilaria została w domu, przygotowywała jedzenie dla sióstr i mimo świszczących wokół kul, zanosiła je do katakumb. Podobnie było w warszawskim domu przy ul. Piwnej na Starym Mieście. Na początku II wojny, w niedzielę 17 września 1939 roku, siostry poszły na Mszę do jezuitów. – Bombardowania były takie, że ile razy ksiądz wyszedł do ołtarza, tyle razy się chował – wspomina siostra Aniceta, która do tej pory żyje w Łodzi. A siostra Hilaria wyszła z kościoła do klasztornej kaplicy. Przeszła szklanym łącznikiem przez grad kul i bomb. – Kiedy dotarła do tabernakulum, by ratować Najświętszy Sakrament – opowiada siostra Bogumiła – została raniona odłamkami pocisków. Prawdopodobnie żyła jeszcze, gdy przyszedł patrol sanitarny – dodaje siostra Czemko. – Najpewniej zmarła na noszach. Nie miała przy sobie żadnych dokumentów. Była tylko w szarej sukni. Tamta część Warszawy była zrównana z ziemią i w domu też żadne dokumenty się nie zachowały. Siostra Hilaria zawsze mówiła, że z jej pogrzebem nie będzie problemu, że chce zniknąć bez rozgłosu. I tak się stało.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione