nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022
dodane 27.07.2006 12:01

Niedźwiedź (Ursus)

Na świecie żyje siedem gatunków niedźwiedzi. Tylko jeden z nich - północnoamerykański niedźwiedź czarny dobrze się rozmnaża i nic mu nie zagraża. Niedźwiedzie: andyjski, himalajski, malajski i wargacz są gatunkami wymierającymi, a brunatny i polarny należą do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Grizzly ( zwany szarym) to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Żyje w niedostępnych górach i gęstych lasach na Alasce, w Kanadzie, na Kamczatce i w kilku parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Sto lat temu w Ameryce Północnej żyło 80-100 tys. grizzly, dziś tylko niecałe 6 tysięcy. Powodem tak znacznego spadku liczebności są: utrata siedlisk, legalne i nielegalne zabijanie i nieporozumienia z człowiekiem. Głodne niedźwiedzie podchodzą pod ludzkie osiedla, by spenetrować śmietniki, sady. Gdy przestają się bać ludzi stają się niebezpieczne i często kończą z kulą w sercu. Trudne jest również wyeliminowanie kłusownictwa, skora za woreczek żółciowy niedźwiedzia można uzyskać sumę 50 tysięcy dolarów.

Niedźwiedź brunatny w Polsce występuje nielicznie w Tatrach i Bieszczadach, a w niektórych latach pojawia się również w Beskidach. Jest pod ścisłą ochroną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione