nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024
dodane 01.10.2009 12:48


WESPRZYJ RWANDYJSKI MIESIĘCZNIK DLA DZIECI


HOBE ZNACZY PRZYJAŹŃ

Rwandyjski miesięcznik dla dzieci "Hobe", na którym wychowało się już kilka pokoleń afrykańskich dzieci, jest zagrożony upadłością. Fundacja Salvatti.pl rozpoczyna projekt finansowego wsparcia edycji i prenumeraty tego czasopisma.

Ks. Jean-Pierre Nsabissama SAC, dyrektor Pallotti-Presse w Kigali, stolicy Rwandy, na pytanie o "Hobe" szeroko się uśmiecha. „Trudno znaleźć księdza rwandyjskiego, a nawet dorosłego katolika, który by w dzieciństwie nie miał w ręku Hobe” – mówi ks. Jean-Pierre. „To czasopismo ma ogromne zasługi w szerzeniu wiary i zwyczajów katolickich w Rwandzie” – dodaje.

Miesięcznik Hobe ukazuje się nieprzerwanie od października 1954 r. Powstał z inicjatywy bpa. Aloysa Bigirumwami. Czasopismo przeznaczone jest dla dzieci, szczególnie dla uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej. W miesiącach szkolnych wydawane jest w objętości 8 stron. Podczas wakacji, które w Rwandzie wypadają w listopadzie i grudniu, zwiększa swą objętość do 32 stron. W 2001 r. wydawano Hobe w objętości 16 stron, ale z przyczyn ekonomicznych powrócono do tradycji 8 stron.

Ambicją zespołu redakcyjnego jest kształtowanie w młodym pokoleniu wartości humanistycznych i moralnych, uzupełnionych o formację w takich dziedzinach, jak kultura czy języki. Przesłanie czasopisma jest zgodne z nauką Kościoła katolickiego, co nie oznacza, że redakcja jest zamknięta na dzieci z innych wyznań. Działa w duchu ekumenizmu.

Treści poruszane w Hobe żyją rytmem kalendarza liturgicznego. W bieżącym roku poszczególne numery miały następującą tematykę:
styczeń – Nowy Rok - jak zagospodarować swój czas?
luty – Ewangelizacja dzieci
marzec – Wielki Post
kwiecień – Wielkanoc
maj – Praca, jej godność i znaczenie dla człowieka
czerwiec – Św. Paweł i jego dzieło
lipiec – Powołanie do kapłaństwa (w Rwandzie lipiec jest tradycyjnym czasem święceń kapłańskich)
sierpień – Wniebowzięcie – Kim jest dla nas Matka Boża?
wrzesień – Św. Jan Vianney

Oprócz treści dotyczących tematu danego numeru czasopismo zawiera m. in. listy czytelników, naukę języka, trochę humoru i komiksy. Jest niewątpliwie wartościową pomocą dydaktyczną w wychowaniu małych Rwandyjczyków. Obecnie "Hobe" ukazuje się w nakładzie 50 tys. egzemplarzy. W porównaniu z poprzednim rokiem nakład spadł o 20 tys. Było to spowodowane podniesieniem ceny rocznego abonamentu z 200 do 300 franków rwandyjskich. Mimo, że obecna roczna prenumerata kosztuje tylko 0,5 dolara, czyli około 2 zł, wielu dzieci nie stać na ten wydatek.

Do projektu zapraszamy katechetów, nauczycieli i wszystkie osoby, które mogą włączyć się w nasz projekt wspierania Hobe. Zachęcamy do zorganizowania zbiórki pieniężnej w szkołach i różnych grupach, aby zapewnić prenumeratę czasopisma konkretnym uczniom w Rwandzie. Mamy nadzieję na nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i rwandyjskimi szkołami, w których przecież uczniowie są jednakowo otwarci na naukę i wartości prezentowane przez czasopismo Hobe.

ks. Jerzy Limanówka SAC, salvatti@salvatti.pl, (0) 602 336 106, www.salvatti.pl

Bank PKO BP SA: 65 1020 1042 0000 8602 0187 3256
REGON: 141501690, NIP: 125-15-01-220
KRS: 0000309499« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..