nasze media MGN 07/2024
dodane 05.06.2007 13:24

Święty Graal w kukułczym gnieździe...

Wiele osób uważa, iż "Lot nad kukułczym gniazdem", podobnie, jak "Opowieści z Narnii" zawiera nawiązania do religii chrześcijańskiej. Nie tylko dlatego, iż podczas elektrowstrząsów bohaterowie leżeli w pozycji ukrzyżowanego, a przybity do ściany Ellis polecił Billy'emu Bibbitowi, żeby został "rybitwą mężów i niewiast" (podobne życzenie wyraził Jezus Chrystus w trakcie rozmowy ze świętym Piotrem). W powieści pojawia się motyw "Ostatniej Wieczerzy" (niezapomniana impreza w szpitalu psychiatrycznym), zdrady Judasza (Billy Bibbit wydał McMurphy'ego w ręce Wielkiej Oddziałowej), pozostawienia Króla na pastwę losu, aż w końcu męczeństwa, śmierci, moralnego zwycięstwa i głoszenia Dobrej Nowiny.

W niniejszym tekście przyjrzymy się niezwykle ważnej scenie, jaką była wyprawa na ryby, zorganizowana przez McMurphy'ego. Główny bohater zabrał na nią swoich "dwunastu apostołów"... Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, jeden z "uczniów" (Candy) okazał się kobietą!

Nie, nie mam zamiaru tworzyć kolejnej podróbki "Kodu Leonarda da Vinci", chociaż "Lot..." powstał na długo przed opublikowaniem powieści Dana Browna. Oczywiście, sympatyczna Candy była ulubienicą, wręcz kochanką McMurphy'ego, ale nie oznacza to, iż wpadliśmy na trop Świętego Graala.
Bardziej interesuje mnie podobieństwo do pewnego fragmentu Pisma Świętego...

Podczas sztormu apostołowie obawiali się, że nawet obecność Chrystusa nie zdoła ich uratować. Jezus był później bardzo niezadowolony z płytkiej wiary swych uczniów. Natomiast McMurphy śmiał się ze swoich niezdarnych kolegów (i koleżanki!), zmagających się z ogromną rybą i wzywających go na
pomoc. Ciekawa scena.
Nie wiem, dlaczego zdecydowałam się napisać tę króciutką "charakterystykę porównawczą" - prawdopodobnie chciałam poszerzyć horyzonty Szanownych Czytelników. Należy pamiętać, iż ryba stanowi symbol chrześcijaństwa. Jeśli jednak Wielmożni Państwo wolą szukać Świętego Graala w "kukułczym
gnieździe", życzę im powodzenia oraz niezapomnianych wrażeń.
Kukułki nie zakładają gniazd.


Natalia Julia Nowak

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..