nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Franiszek Kucharczak

|

MGN 09/2009

dodane 24.08.2009 11:23

Boję się ...

Nie tylko dzieci się Boją. Dorośli też mają swoje strachy, lęki, obawy. Czego się boją? Zapytaliśmy polityka, podróżnika, prezenterkę telewizyjną, muzyka, lekkoatletkę i rzecznika policji.

Dr Katarzyna Kłosińska
językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego
Mówimy: „Strachy na  lachy”, żeby podkreślić, że nie ma się czego bać. Lachami nazywano kiedyś  Polaków  (pamiętamy legendę  o  trzech  braciach: Lechu, Czechu i Rusie). Takie powiedzenie wynikło z tego, że Polacy wyobrażają sobie siebie jako odważnych, dzielnych, nie bojących się byle czego.

Łukasz Golec
Muzyk
Ponieważ gramy sporo koncertów, sporo też podróżujemy. Obserwując, jak niektórzy kierowcy szaleją na drogach boję się, żeby jakiś pijany czy nieodpowiedzialny pirat nie uderzył w nasz samochód.

Marek Kamiński
Podróżnik
Najbardziej boję się o bezpieczeństwo moich dzieci, bo widzę wiele zagrożeń we współczesnym świecie. Inne moje obawy są na dalszym planie.

Anna Popek
Prezenterka telewizyjna
Zawsze bałam się horrorów. I do dziś się ich boję. Ale najbardziej boję się samotności, bo jestem towarzyską osobą. Lubię, gdy otaczają mnie bliscy.

Anna Rogowska
Lekkoatletka, tyczkarka
Kiedy chodziłam do szkoły, to najbardziej bałam się nauczycieli, sprawdzianów, klasówek. A teraz jedyna rzecz na świecie jakiej się boję, to utrata zdrowia swojego i moich bliskich.

Paweł Kowal
Polityk, historyk
Boję się, żebym nie umarł bez spowiedzi, o zdrowie swoich dzieci i... dużych psów.


Mariusz Sokołowski
młodszy inspektor, rzecznik komendanta głównego policji
Boje się, że coś złego mogłoby stać się moim córeczkom. Martwię się o ich zdrowie i o to, by dokonywały w życiu właściwych wyborów. Obawiam się też o swoje zdrowie. O to, by wystarczyło mi sił do służby w policji i towarzyszenia bliskim w domu.

Franciszek Kucharczak
dziennikarz MGN
Dante opisał piekło jako miejsce złożone z 9 kręgów. Przebywają w nich m.in. ci, którzy grzeszyli zmysłowością, oszuści, obłudnicy, uwodziciele, złodzieje i wróżbici. W ostatnim kręgu Dante umieścił Judasza i innych największych zdrajców. Nad wejściem do piekła ma się znajdować napis: „Porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy tu wchodzicie”. Napisana 700 lat temu „Boska komedia” wywarła ogromny wpływ na wyobrażenia o piekle, czyśćcu i o niebie. To od dzieła Dantego wzięło się powiedzenie „dantejskie sceny”. Przez wieki „Boska komedia” niepokoiła ludzi ulegających pokusom i skłaniała ich do nawrócenia. Sprzyjała też bojaźni Bożej, która sprawia, że człowiek ucieka do Boga, bo wie, że tylko w Nim ma ocalenie. To piekła się boję najbardziej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione