nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023
dodane 18.02.2009 14:07

Dbaj o figurę

Zaczyna się czas zaciskania pasa, dokręcania śruby, wyciskania wszystkich potów.

Żeby ciało miało dobrą figurę, trzeba się sporo namęczyć. Niektórzy dokręcają sobie śrubę i siódme poty wylewają, żeby dobrze wyglądać. Sportowcy, żeby osiągnąć jakieś wyniki, muszą się solidnie napracować.
Oczywiście w Wielkim Poście nie ćwiczymy tylko ciała. Dbamy przede wszystkim o figurę ducha, czyli o naszą duszę. Czasem sporo trzeba się namęczyć, by pozbyć się jakiegoś grzechu. To nie jest prosta sprawa. Ale są sposoby...

Jak dbać o figurę duchową, czyli o duszę? Najlepiej przez post, jałmużnę i modlitwę. Od wieków nic się tu nie zmieniło. To najlepsze sposoby.
Każdy, kto będzie ćwiczył figurę duchową, niech na rękę założy sznurek. To będzie sygnał, że bardzo poważnie przeżywacie Wielki Post. Dodatkowo możecie jeszcze zrobić specjalne węzły na sznurku. Poniżej na filmie możecie zobaczyć, jak je zrobić. Węzły oznaczają konkretne postanowienie albo postanowienia – wtedy węzłów możecie zrobić więcej.

Jeżeli do pokuty podejdziecie poważnie, to jestem przekonana, że uda się Wam pozbyć jakiegoś grzechu. A wtedy Pan Bóg będzie miał trochę mniej zmartwień.
Im więcej ćwiczeń, postu, tym mniej grzechów, czyli piękniejsza figura duchowa i mniej zmartwień Pana Boga.

Pozdrawia Was Gabi Szulik
wyciśnięta jak cytryna


Zawiąż węzeł - pamiętaj o poście
Proponujemy, byście nauczyli się wiązać dwa węzły: ósemkowy i ratowniczy.

Węzeł ósemkowy

To węzeł stosowany we wspinaczce oraz w żeglarstwie m.in. do zabezpieczania końcówki liny np. przed wysunięciem się z urządzenia.
Ten węzeł będzie Wam przypominać o postanowieniach, które zrobicie w Wielkim Poście.


Jak zawiązać węzeł ósemkowy?

Zobacz filmik:
Węzeł ratowniczy

Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania. Węzeł może być też użyty do połączenia dwóch lin. Szczególnie przydaje się w sytuacjach, gdy wokół jakiegoś przedmiotu (własnego ciała, drzewa, bloku skalnego) należy zawiązać niezaciskającą się pętlę. Może on być też stosowany przy cumowaniu do pala albo kamienia. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.
Przy pomocy tego węzła ze sznurka dołączonego do tego numeru „Małego Gościa” możecie zrobić bransoletkę postną.

Jak zawiązać węzeł ratowniczy?
Zobacz filmik:


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..