nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

Krzysztof Błażyca

|

MGN 01/2008

dodane 05.12.2007 20:19

Wysyp wysp

O „Wyspie Skarbów” pisał Robert Stevenson. O „Tajemniczej wyspie” Juliusz Verne. Szejk Dubaju przebił wszystkich. Sam tworzy wyspy.

 

Bogaty szejk Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał taką wizję: cały świat w Zatoce Perskiej. Wizja powoli się spełnia. Na naszych oczach, 5 km od wybrzeży Dubaju – można to zobaczyć w Internecie – powstaje „The World” (ang. świat). Archipelag trzystu wysp, które z lotu ptaka wyglądają jak kula ziemska.
 
Raj na sprzedaż
Specjalne statki usypują na dnie szelfu kontynenty i kraje. – Aby zrealizować wizję szejka, budujemy coś, czego oko ludzkie jeszcze nie widziało. Cud, jaki nie powstał od czasu Wenecji – przekonuje Hamza Mustafa, zarządzający przedsięwzięciem. „The World” ma być najbardziej niesamowitym miejscem XXI wieku. Powstają tu posiadłości prywatne i kurorty marzeń dla 250 tys. osób. Wyspy liczą od 20 do 90 km kwadratowych. Wszystkie są na sprzedaż za grube miliony dolarów. – Mamy klientów z całego świata. Sprzedaliśmy już Hawaje, Australię, Wielką Brytanię – wylicza Mustafa. Jednym z nabywców jest mistrz Formuły 1 Michael Schumacher. Wyspy sprzedawane są razem z otaczającym je obszarem wodnym. Nabywca może zmienić kształt swojej wyspy.  Nie wolno mu tylko wznosić wielkich budowli. – Wyspy spełnią marzenia o raju – przekonują spoty reklamowe. 
 
Rosja na Morzu Czarnym
W sąsiedztwie „The World” na wodzie wyrastają wyspy w kształcie palm. Dżumajra, Dżabal Ali i Dajra to trzy największe sztuczne wyspy na świecie. Żeby je usypać, potrzebnych było 80 milionów metrów sześciennych materiału skalnego z dna zatoki. Przy wjeździe na Dżumajra wyrasta jedenaście wieżowców. Na Dżabal Ali powstające na wodzie domy układają się w słowa szejka: „Bierz mądrość od mądrych. Potrzeba człowieka z wizją, aby pisać po wodzie”. Dajra, najokazalsza z wysp, ma być większa od Manhattanu. Długość jej linii brzegowej wyniesie około 400 kilometrów. Ma być ukończona w 2014 roku. Do tego czasu sztuczną wyspę planuje wybudować również Rosja. Wyspa w kształcie Rosji powstanie na Morzu Czarnym. Ma uświetnić zimowe igrzyska olimpijskie w 2014 r. Zamieszka na niej 25 tys. osób. Z lądem stałym połączą ją trzy mosty. Usypywanie wyspy rozpocznie się w 2008 roku
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione