nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 28.06.2006 12:41

Pszczoła (Apini)

Pszczoła jest obiektem uwielbienia, czci i lęku. Jest przedmiotem kultu, obrzędów, wiary w narodziny, śmierć i duszę. Przypisuje się jej ponadnaturalną moc.

Zapytaj zwierząt – pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą
Zapytaj Ziemi – wyjaśni
Księga Hioba 12,

Pszczoły dostarczają wartościowego pożywienia i napoju, pod postacią miodu i miodu pitnego. Są symbolem pracowitości, porządku, czystości i niewinności. Tak jak ptaki, są skrzydlatymi posłańcami łączącymi świat ziemski ze światem „niebieskim”. Jako stworzenia uskrzydlone stały się symbolem duszy i nieśmiertelności, dlatego przedstawienia pszczół były umieszczane na grobowcach. W chrześcijaństwie malowidła pszczół obecne są w katakumbach, jako symbole duszy i nieśmiertelności. W religiach Azji, u Greków i u Hebrajczyków istniało powiązanie pszczół z lwami i z wołami. Uważano, że pszczoły rodzą się z poczwarek złożonych w ciele lwa lub wołu. Sądzono, iż w ten sam sposób szerszenie rodzą się z ciał koni, trutnie z ciał mułów, a osy z osłów. Stąd prawdopodobnie wzmianka o tym pojawiła się w Starym Testamencie w historii o Samsonie.
W średniowiecznych bestiariuszach pszczoły opiekowały się królem, którego darzyły miłością, służyły mu i szanowały. Pszczołę ukazywano jako słabą fizycznie ale silną rozumem i miłością. Chrześcijaństwo porównywało świętych do pszczół; o Ojcach Kościoła mówiło się, że z ich ust spływa miód; królową matkę traktowano jako przedstawienie Przenajświętszej Dziewicy. Chrystus nazywany był „eteryczną pszczołą”
Pszczoła reprezentuje odwagę, męstwo, umiejętność współpracy, słodycz i dziewiczość. Uważano, że nigdy nie śpi, stąd stała się też symbolem czujności. Lecąca pszczoła symbolizowała duszę wkraczającą do Królestwa Niebieskiego. Pszczoła to - chrześcijanin, ul – to Kościoł.
Istniej wiele legend, w których Bóg Ojciec lub Jezus stwarza pszczoły. Są też legendy o szatanie, który tworzy imitacje pszczół, czyli osy. Pszczoły wtedy głośno dają wyraz swemu oburzeniu i wdają się w kłótnię z osami.
„Idź do pszczoły i przekonaj się, z jaką pilnością i powagą spełnia swoją pracę! Wynik jej trudu jest pożyteczny zarówno dla królów, jak i dla biedaków. Dlatego lubi się ją i ceni jej cudowną, mimo mizernej postaci, zręczność”(Księga Przypowieści 6,8abc)

źródło:
Zwierzęta mityczne i symboliczne J.C. Cooper

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione