nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018
dodane 01.01.2008 21:33

Moja Mała Legenda

Piotr Wosik

Cztery strony świata
W czasach kiedy Pan Bóg tworzył świat, z odległych krain na Ziemię przybyli czterej bracia: Północ – pochmurny, zadziorny i najstarszy z wszystkich, Południe – najmłodszy, wesoły i zawsze pogodny oraz bliźniacy Wschód i Zachód, których różniło to, że Wschód swoje prace świetnie zaczynał, acz marnie kończył. Za to Zachód – odwrotnie: źle zaczynał, świetnie kończył. Bracia ci nie byli ludźmi i nie potrafię opisać Wam jak wyglądali.
Przybyli na Ziemię, szukając domu. Pan Bóg – Stwórca- z początku nie zwracał na nich uwagi, lecz gdy Północ, Południe, Wschód i Zachód zaczęli się kłócić o zajmowane tereny i o wszystko, co na nich było, sytuacja stała się nie do zniesienia. Wtedy Najwyższy załagodził spór rozsyłając każdego w inną stronę.

Następnego dnia gdy Pan Bóg stworzył słońce, kłótnie i spory wzrosły na nowo. Toczyli oni walkę o to, do którego z nich miało ono należeć. Tego było za wiele dla Stwórcy. Po raz kolejny załagodził spór. Złemu Północy przyznał najmniej słońca. Bratu Południe podarował najwięcej, gdyż najmniej się o nie bił. W stronach Wschodu słońce było na początku, a w stronach Zachodu na końcu dnia. W nocy zaś za karę nikt z nich nie miał słońca.
Bracia widząc moc i sprawiedliwość Boga już nigdy więcej się nie kłócili.

« 1 »
oceń artykuł
 • alicjasp7
  19.01.2014 10:50
  Fajna legenda, i fajne wytłumaczenie oczywistych rzeczy. Kto by pomyślał, że to mogli być bracia, którzy się kłócą...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik