nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023
dodane 01.01.2008 21:33

Moja Mała Legenda

Piotr Wosik

Cztery strony świata
W czasach kiedy Pan Bóg tworzył świat, z odległych krain na Ziemię przybyli czterej bracia: Północ – pochmurny, zadziorny i najstarszy z wszystkich, Południe – najmłodszy, wesoły i zawsze pogodny oraz bliźniacy Wschód i Zachód, których różniło to, że Wschód swoje prace świetnie zaczynał, acz marnie kończył. Za to Zachód – odwrotnie: źle zaczynał, świetnie kończył. Bracia ci nie byli ludźmi i nie potrafię opisać Wam jak wyglądali.
Przybyli na Ziemię, szukając domu. Pan Bóg – Stwórca- z początku nie zwracał na nich uwagi, lecz gdy Północ, Południe, Wschód i Zachód zaczęli się kłócić o zajmowane tereny i o wszystko, co na nich było, sytuacja stała się nie do zniesienia. Wtedy Najwyższy załagodził spór rozsyłając każdego w inną stronę.

Następnego dnia gdy Pan Bóg stworzył słońce, kłótnie i spory wzrosły na nowo. Toczyli oni walkę o to, do którego z nich miało ono należeć. Tego było za wiele dla Stwórcy. Po raz kolejny załagodził spór. Złemu Północy przyznał najmniej słońca. Bratu Południe podarował najwięcej, gdyż najmniej się o nie bił. W stronach Wschodu słońce było na początku, a w stronach Zachodu na końcu dnia. W nocy zaś za karę nikt z nich nie miał słońca.
Bracia widząc moc i sprawiedliwość Boga już nigdy więcej się nie kłócili.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..