nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 24.08.2011 10:13

Polskie wiersze w paryskim metrze


Wiersze 30 autorów m.in. Wisławy Szymborskiej, Jacka Dehnela, Marcina Sendeckiego i Krzysztofa Siwczyka będzie można zobaczyć na stacjach i w wagonach paryskiego metra w dniach 24 sierpnia - 6 września w ramach akcji "Polskie wiersze w paryskim metrze".

Akcja jest częścią projektu "Wiersze w metrze" i elementem kampanii organizowanej w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Wiersze będą również obecne na kartkach pocztowych rozpowszechnianych wśród mieszkańców Paryża. Wśród wydarzeń kulturalnych towarzyszących projektowi zaplanowano także spotkanie z autorami wierszy i wieczór poetycki w polskiej ambasadzie; festiwal i warsztaty slamowe z udziałem polskich i francuskich poetów, a także konkurs poetycki na haiku poświęcone Polsce i jej stolicy.

Projekt "Wiersze w Metrze" (www.wierszewmetrze.eu) powstał w Warszawie w 2008 roku z inicjatywy British Council oraz Instytutu Książki przy współpracy m.st. Warszawy oraz Związku Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej. Jego celem była prezentacja współczesnej poezji europejskiej w przestrzeni miejskiej, a także zaangażowanie mieszkańców Warszawy i osób ją odwiedzających w życie kulturalne stolicy. Obecnie kampania ze stolicy Polski trafi do ośmiu stolic świata.

"Bardzo się cieszymy, że prezentując polską poezję w tak wielu stolicach świata będziemy mieli okazję pokazać Warszawę nie tylko jako rodzinne miasto Chopina czy Skłodowskiej, ale również jako współczesne centrum kultury wysokiej i miejsce poetyckich inspiracji" - mówi zastępca dyrektora Biura Promocji miasta st. Warszawy Andrzej Mańkowski.

Tegoroczna edycja "Wierszy w Metrze" rozpoczęła się 4 lipca w Warszawie wraz z inauguracją polskiej prezydencji. Do połowy lipca warszawiacy oraz turyści goszczący w stolicy mogli przeczytać wiersze umieszczone na stacjach i w wagonach metra. Na początku sierpnia wiersze prezentowane były w Londynie.

Od 24 sierpnia do 9 września ekspozycja przenosi się do Paryża. Następnie ma gościć w Madrycie, Kijowie, Pekinie i Tokio. Wiersze będą też prezentowane w siedzibach Komisji Europejskiej i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli oraz Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych w Luksemburgu.

Więcej informacji o akcji jest na dostępnych na www.poetryfrompoland.com i www.wierszewmetrze.eu

Patronat honorowy nad projektem objęli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
« 1 »