nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 17.08.2011 09:16

Weekend z gdyńską architekturą


Prelekcje, spotkania z architektami i historykami, spacery po mieście z przewodnikami, wystawy plenerowe i warsztaty - to tylko niektóre atrakcje, które złożą się I Weekend Architektury organizowany w Gdyni - mieście z dużym zespołem budynków modernistycznych.

Imprezy przygotowane przez Agencję Rozwoju Gdyni odbędą się w nadchodzący weekend.

Organizatorzy proponują osiem tras spacerowych po różnych obszarach zabudowanych przede wszystkim architekturą modernistyczną. Przygotowano też trasy, w czasie które można będzie podziwiać np. nowoczesną zabudowę miasta czy różnego typu obiekty położone na gdyńskim nabrzeżu.

Uczestnicy spacerów będą mieli okazję zajrzeć do niedostępnych na co dzień miejsc, w tym np. efektownych klatek schodowych modernistycznych kamienic, schronów czy tarasów widokowych. Jednym z przewodników będzie znawczyni gdyńskiej architektury prof. Maria Jolanta Sołtysik.

Na większość spacerów trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić drogą mailową pisząc na adres w-a@arg.gdynia.pl lub dzwoniąc pod numer (58) 669 70 04 (58) 669 70 04.

W piątek i w sobotę w ramach imprezy chętni będą mogli też odwiedzić działające w Gdyni pracownie architektoniczne, wśród nich m.in. Archiplan, Arch Deco, Perspektywę, Pracownię 111, CKK Architekci czy Studio Kwadrat, które niedawno wygrało konkursu na koncepcję architektoniczną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W piątek zwiedzić będzie można m.in. apartamenty pokazowe w Sea Towers - zwykle niedostępnym dla postronnych osób - zlokalizowanym na gdyńskim nabrzeżu najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce z iglicą ma on wysokość 141,6 m. Tu także obowiązują wcześniejsze zapisy.

W weekendowe wieczory w gdyńskim Klubie Marynarki Wojennej "Riwiera" odbywać się będą prelekcje oraz dyskusje z udziałem znanych architektów, urbanistów i historyków, w tym prof. Marią Jolantą Sołtysik, prof. Jakubem Lewickim oraz architektami Stanisławem Fiszerem, Wojciechem Targowskim czy Jackiem Droszczem (jednym z autorów projektu Muzeum II Wojny Światowej).

Spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmów o tematyce architektonicznej. Na głównych ulicach Gdyni urządzone zostaną też wystawy plenerowe prezentujące m.in. wizualizacje obecnie realizowanych w mieście projektów mieszkaniowych czy projekty różnorodnych aranżacji mieszkań pokazane w formie makiet przestrzennych.

Z myślą o najmłodszych na pl. Grunwaldzkim zorganizowany zostanie Plac Kreacji Małego Architekta, gdzie - w ramach warsztatów plastycznych - dzieci z udostępnionych im elementów będą mogły samodzielnie budować miasta a także stworzyć - z piasku, muszli i gałązek, własne wyspy. Przygotowano też grę pt. "Zagadki gdyńskiego modernizmu".

Zamieszkana dziś przez prawie 250 tysięcy ludzi Gdynia prawa miejskie otrzymała 10 lutego 1926 roku, a powstała z małej wioski rybackiej. Impulsem do szybkiego rozwoju miasta była budowa portu, który w okresie międzywojennym miał zapewnić Polsce dostępu do morskich szlaków. Powstająca w latach 20. i 30. ub. wieku Gdynia szybko zapełniła się obiektami zaprojektowanymi w modnym w tamtym czasie stylu modernistycznym, charakteryzującym się prostotą kształtów i funkcjonalnością budynków.
« 1 »