nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

sport.pl/a

dodane 05.07.2011 09:17

Trzy nowe konkurencje na zimowej olimpiadzie


Obradujący w Durbanie Komitet Wykonawczy MKOl oficjalnie włączył do programu najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku trzy nowe konkurencje: slopestyle w snowboardzie i na nartach oraz snowboardowy slalom równoległy.

Odrzucono propozycję włączenia do programu drużynowej rywalizacji w narciarstwie alpejskim. Zdecydowały względy techniczne: przeciążenie tras i konieczność zachowania terminów rezerwowych w razie niekorzystnej pogody podczas 15 dni igrzysk.

Medale w snowboardowym i narciarskim slopestyle'u oraz slalomie równoległym w snowboardzie otrzymają zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Już w kwietniu w Londynie MKOl zaakceptował inne nowe konkurencje w programie igrzysk w Soczi: skoki narciarskie kobiet, sztafetę mieszaną w biathlonie, narciarski halfpipe kobiet i mężczyzn oraz drużynową rywalizację w saneczkarstwie i łyżwiarstwie figurowym.

Rozszerzony może zostać również program letnich igrzysk w 2020 roku. Komitet Wykonawczy MKOl przyjął w Durbanie listę ośmiu kandydujących dyscyplin. Są to: baseball i softball (starają się o powrót do programu olimpijskiego), karate, jazda na rolkach, wspinaczka, squash, wakeboarding i wushu. Nie znalazły akceptacji: taniec sportowy, surfing, bowling i netball.

Najważniejszą decyzję w Durbanie podejmą w środę wszyscy członkowie MKOl. Będzie to wybór gospodarza zimowych igrzysk spośród trzech kandydatur: południowokoreańskiego Pyeongchang, Monachium i francuskiego Annecy.
« 1 »