nasze media MGN 12/2020

PAP/ps

dodane 16.06.2011 14:14

W Jankowicach urodziły się cztery żubry


Rok temu, we wrześniowym numerze „Małego Gościa” pisaliśmy o mieszkańcach Rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach, koło Pszczyny. Ta zagroda właśnie powiększyła się o cztery młode żubry. Najmłodszy ma pięć dni. Wkrótce zostaną wpisane do Księgi Rodowodowej Żubrów i dostaną imiona, które zgodnie z tradycją muszą zaczynać się od liter "Pl" lub "Po".

Najstarszy z czterech młodych żubrów, jakie przyszły na świat w Jankowicach, ma półtora tygodnia, najmłodszy zaledwie pięć dni. Trzy z nich urodziły się w rezerwacie w Jankowicach k. Pszczyny, do którego wstęp mają tylko naukowcy i leśnicy, ostatni w zagrodzie pokazowej wybudowanej dla turystów. Zagroda graniczy z rezerwatem.

Narodziny wszystkich zwierząt, zgodnie z tradycją, zostają odnotowywane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Każdemu nadaje się m.in. imię, płeć i numer, żeby wiadomo było skąd dokładnie pochodzą. Na jej podstawie każdego roku publikowane są dane o stanie żubrów czystej krwi na świecie. Pierwszego wpisu dokonało w 1932 r. Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione