nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/a

dodane 27.05.2011 12:42

Noc w muzeum... protestantyzmu


Dziś w nocy z 27 na 28 maja zwiedzać będzie można Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Jedno z dwóch takich miejsc w Polsce będzie dostępne dla wszystkich w ramach Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest książka.

Jak poinformował rzecznik Kościoła luterańskiego w Polsce, ks. Wojciech Pracki, oprócz wystawy stałej pt. „Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim” otwarta będzie również wystawa czasowa poświęcona Bibliotece i Archiwum im. Bogumiła Rudolfa Tschammera. Zaprezentowane zostaną między innymi: inkunabuł, najstarsza Biblia w zbiorach parafii, wydana w Norymberdze w 1483 roku, z drzeworytowymi ilustracjami, ręcznie malowanymi, ponadto największa w zbiorach Biblia o wymiarach 44,5 na 31 na 15 cm, a z rękopisów archiwalnych zobaczyć będzie można odpis pokoju westfalskiego z 1648 roku kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), odpis dokumentu erekcyjnego Kościoła Jezusowego z 1710 roku sporządzonego przez ks. Jana Muthmanna oraz rękopiśmienną postyllę Grzegorza z Żarnowca z XVII wieku. Natomiast w związku z 300-leciem urodzin imiennika zborowej Biblioteki, Bogumiła Rudolfa Tschammera, zostaną zaprezentowane niektóre dzieła z jego księgozbioru podarowanego parafii w 1787 r.

Wystawa mieści się na drugim piętrze ewangelickiego kościoła Jezusowego w Cieszynie, będzie otwarta w godzinach od 19.00 do 1.00. Szczegóły na www.biblioteka.cieszyn.org.pl

Na Śląsku Cieszyńskim żyje połowa z około 80 tysięcy polskich luteran. Diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 63 mln luteran.
« 1 »